250 miejsc w powiecie radomskim wytypowanych jako "miejsca kwarantanny" [FOTO, WIDEO]

2020-03-04 12:51

W Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się spotkanie z przedstawicielami miast i gmin Powiatu Radomskiego, poświęcone koronawirusowi. Waldemar Trelka, starosta radomski, poinformował zebranych o dotychczasowych działaniach służb państwowych i samorządowych.

Zostaliśmy poproszeni przez Głównego Inspektora Sanitarnego o to, by wskazać w sumie tysiąc "miejsc kwaratanny". Wójtowie wskazali już 250 takich miejsc. Pozostałe są zadeklarowane. Działamy w oparciu o specustawę, która została przyjęta kilka dni temu w Sejmie.

powiedział starosta radomski Waldemar Trelka:

W powiecie radomskim jak dotąd nie odnotowano potwierdzonego przypadku koronawirusa, a w szpitalach w Pionkach i Iłży nie przebywa żaden pacjent z jego objawami czy podejrzeniami. Starostwo Powiatowe w Radomiu na bieżąco przekazuje do samorządów miejskich i gminnych odpowiednie informacje oraz najnowsze instrukcje dla mieszkańców –wszystko to pod nadzorem sanepidu i innych służb.

 

 Najważniejszą kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentom i personelowi naszych szpitali. Zabezpieczyliśmy podstawowe środki ochronne, a nasze placówki są w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi. Jak dotąd nie ma ogłoszonego stanu epidemii, w powiecie radomskim nie odnotowano potwierdzonego przypadku koronawirusa, a w szpitalach w Pionkach i Iłży nie przebywa żaden pacjent z objawami czy podejrzeniami koronawirusa

podkreślił Roman Frąk, wicestarosta radomski, organizator spotkania.

Witold Barwicki, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu i zarazem epidemiolog, przedstawił aktualną sytuację w związku z globalnymi zarażeniami koronawirusem.

 Dane, jakie napływają ze świata, nie są optymistyczne, ponieważ w przypadku koronawirusa notowana jest większa liczba zgonów niż w przypadku dotychczasowych globalnych epidemii. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koronawirus to tak naprawdę inna postać wirusa zwykłej grypy sezonowej, na którą po powikłaniach umiera rocznie więcej ludzi i to na całym świecie, a mieszkańcy Azji Południowo – Wschodniej są genetycznie mniej odporni na szczepy wirusów grypopodobnych – mówił Witold Barwicki. - Dlatego często bardzo trudno stwierdzić, czy w statystyce koronawirusa nie umieszczono kogoś, kto ma grypę jako zarażonego 2019-nCoV, i z drugiej strony zgon, spowodowany powikłaniami pogrypowymi, mógł być też przypisany nowemu wirusowi.

– tłumaczył epidemiolog.

Chociaż formalnie nie ogłoszono stanu epidemii, realizowane są już wytyczne, zawarte w wojewódzkim planie zarządzania kryzysowego, jak na przykład sprawdzenie stanu dostępnych łóżek w szpitalach i liczby personelu, który zostałby zaangażowany do dalszych działań.

Służby sanitarne podkreślają, że skuteczną profilaktyką przed koronawirusem jest częste mycie rąk wodą z mydłem według specjalnej instrukcji lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu. Ważne, by ograniczyć dotykanie twarzy czy nie pocieranie oczu nieumytymi rękami, dokładnie zasłaniać usta podczas kichania, czy kasłania, a w miejscach publicznych w miarę możliwości stosować co najmniej 1 metr odstępu od osób, które kaszlą, kichają i mają gorączkę. Osoby przeziębione lub z objawiani grypy, po wizycie u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, powinny bezwzględnie pozostać w domach. W przypadku przeziębionych dzieci czy młodzieży nie należy wysyłać ich do szkół, gdzie mogłyby one zarażać innych. Warto wówczas stosować izolację, umieszczając chorego samego w jednym pokoju.