Informacje na temat sytuacji w szpitalu przedstawił wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Od początku marca szpital miejski funkcjonuje jako szpital zakaźny jednoimienny. Normalnie działa Zakład Opieki Długoterminowej i stacja dializ.
- W związku z epidemią koronawirusa obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest dziennie ok. 100 pacjentów w tym 70 osób z pozytywnym wynikiem testu, ok.30 osób z objawami covid-19 lub innymi chorobami i z potwierdzonym kontaktem z osobą zarażoną oczekują na wynik pobranego testu- mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik. -W tym czasie w szpitalu zmarło 67 osób, w tym zdecydowana większość to osoby starsze ze schorzeniami onkologicznymi, krążenia, neurologicznymi przyjęte z innych szpitali ( Grójec, Nowe Miasto, Radom), z domów opieki i przewlekle chorzy z domów. Wśród osób zmarłych chorobę zakaźną covid-19 jako przyczynę śmierci wskazano w 47 przypadkach.
Szpital stara się na bieżąco robić badania dla personelu szpitala.
Dla Personelu od 27 marca – do 27 kwietnia – przeprowadzono 1469 testów (wymazy na obecność korona wirusa), w tym u 18 pracowników wynik testu był pozytywny ( 7 lekarzy, 3 pielęgniarki, 4 położne, 3 salowe, 1 sekretarka medyczna) - wyjaśnia Zawodnik. -Po kwarantannie 4 lekarzy wróciło do pracy po uzyskaniu drugiego ujemnego wyniku testu. Dzisiaj 2 osoby są hospitalizowane, 8 osób z wynikiem pozytywnym jest w kwarantannie oraz 22 pracowników przebywa na kwarantannie oczekując na wyniki testów. W dni wczorajszym nieobecnych jest 421 pracowników, w tym 45 lekarzy, 172 pielęgniarki, 31 położnych, 45 salowych i sanitariuszy, 22 techników RTG, 31 sekretarki i rejestratorek, 75 inny personel medyczny oraz 29 pracownicy administracyjni i techniczni. W oddziałach, w których są hospitalizowani pacjenci opiekę sprawuje personel medyczny w systemie zmianowym, dyżurowym. W związku z dużą absencją lekarzy i pielęgniarek Dyrekcja R.Sz.S. wystąpiła do Wojewody z wnioskiem o skierowanie pielęgniarek i lekarzy do pracy w szpitalu. Skierowanych zostało 15 pielęgniarek i 1 lekarz, z tym, że do pracy zgłosiło się jedynie 5 pielęgniarek.
Na zakup środków ochrony osobistej szpital wydał 1 750 010 złotych. Na dzień dzisiejszy szpital ma zapewnioną niezbędną ilość środków ochrony dla zabezpieczenia pracy związanej z przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii. Nie mniej jednak określone zostały potrzeby zakupu kombinezonów, rękawic nitrylowych , koszy pedałowych na odpady min.50l, ubrań flizelinowych jednorazowych i zestawów do sprzątania z mopami bezdotykowymi.
Podczas sesji Jerzy Zawodnik stwierdził, że liczba respiratorów w szpitalu jest wystarczająca. Lekarze pracujący w szpitalu miejskim wystąpią do Komisji Bioetycznej Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem do stosowania dwóch leków na COVID, które są stosowane w szpitalu klinicznym. Leki te mają pomagać osobom zakażonym.
Obecnie w szpitalu pracuje pięciu lekarzy wirusologów.