gabinet Chałbińskiego

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Będą dwie wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

2021-04-30 11:28

Rząd luzuję obostrzenia a placówki kultury ​szykują się do otwarcia. Tak dzieje się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które w maju chcę stworzyć dwie wystawy. Pierwsza z nich "Dzikie Ostępy" ma przybliżać postać Leopolda Pac-Pomarnackiego radomskiego przyrodnika, druga lekarza Tytusa Chałbińskiego.

„Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego” i „Gawęda tatrzańska Tytusa Chałubińskiego” to dwie nowe ekspozycje, które przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. To pierwsze wystawy jakie będzie można obejrzeć po odwołaniu pandemicznych  obostrzeń. Pierwsza z nich dotyczy Leopolda Pac Pomarnackiego- znanego radomskiego leśnika i pracownika Lasów Państwowych.

- Pierwsza z ekspozycji nosi tytuł „Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego” i przygotowywana jest przez kierownika Działu Przyrody Marka Słupka, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i Nadleśnictwem Radom. Głównym założeniem wystawy jest zaprezentowanie dokonań legendarnego przyrodnika, który związany był z Kresami i Radomiem. Leopold Pac-Pomarnacki to radomski przyrodnik, leśnik, ornitolog i myśliwy. Druga wystawa to „Gawęda tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”, której kuratorem jest Grzegorz Kościelniak z Działu Oświatowego. Zwiedzający zapoznają się bliżej z postacią doktora Tytusa Chałubińskiego, urodzonego w Radomiu współtwórcy Towarzystwa Tatrzańskiego i jednego z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Już dziś serdecznie zapraszam licząc na to, że muzea zostaną otwarte, a nasi zwiedzający będą mogli zobaczyć te wystawy na żywo – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Druga wystawa ma przybliżyć postać doktora Tytusa Chałbińskiego. Tytus Chałubiński to urodzony w Radomiu polski lekarz, profesor patologii, botanik, działacz społeczny i polityczny, filantrop, wykładowca akademicki, filozof medycyny, taternik i miłośnik przyrody, powstaniec węgierski, pisarz. Jako pierwszy lekarz pochodzenia polskiego zdobył międzynarodową sławę i poważanie.

- Wystawa to zbiór pamiątek po doktorze, obrazów przedstawiających różne miejsca jego życia, a przede wszystkim jego ukochane Zakopane. Zwiedzający zobaczą oryginalne, należące do doktora stetoskop i inne akcesoria medyczne, okulary, laskę czy ciupagę. Przedstawiony zostanie także wątek radomski, bowiem właśnie w Radomiu urodził się Tytus Chałubiński. Centralnym punktem ekspozycji będzie zaaranżowany gabinet Tytusa Chałubińskiego – mówił Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.

Wystawy będzie można oglądać do końca lipca.