W czasie dni wolnych nie zapominajmy o zdrowym rozsądku - Apelują mazowieccy policjanci. Funkcjonariusze rozpoczęli od dzisiaj wzmożone działania celem zapewnienia bezpieczeństwa podróżującym i wypoczywającym w trakcie ferii. Jednym z ich zadań jest kontrolowanie zbiorników wodnych i zimowisk. Z kolei na drogach można spodziewać się więcej patroli. Policjanci z drogówki będą szczególną uwagę zwracać na przekraczanie prędkości czy właściwe korzystanie z pasów bezpieczeństwa.
Do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa. - Mówi nadkom. Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu.
Policjanci przypominają by zachować ostrożność w czasie zimowych zabaw i zwracać uwagę na osoby które mogą być narażone na wychłodzenie:
Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na zamarznięte jeziora stawy i rzeki. Jeśli lód się załamie, człowiek nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Aby nie doszło do tragedii, apelujemy, aby nie wchodzić za zamarznięte zbiorniki wodne. Korzystajmy jedynie ze sztucznych lodowisk zorganizowanych w wielu powiatach garnizonu mazowieckiego. Pamiętajmy również, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec osób, które narażone są na wychłodzenie organizmu, zwłaszcza bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. - Mówi mł. asp. Ewelina Neska-Król z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.
Z racji że nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na ferie i nie zawsze będą pod opieką dorosłych, policjanci zachęcają rodziców by porozmawiały ze swoimi dziećmi na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa poruszania się pieszych po drogach:
Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy, ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona. - Czytamy na stronie mazowieckich funkcjonariuszy.
Działania w związku z feriami będą prowadzone zarówno na Mazowszu jak i w całym kraju do 25 lutego. W ramach inauguracji akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" nad zalewem odbyły się także pokazy w wykonaniu Środowiskowo-Lekarskiego WOPR-u. Ratownicy przekazali zaproszonym uczniom szkół wiedze na temat bezpieczeństwa na lodzie czy udzielania pomocy osobie która wpadła do zimnej wody. Zasymulowano również akcję ratownicza z użyciem quada z przyczepą ewakuacyjną i saniami lodowymi.