Fabryka broni

i

Autor: Wojciech Wójcikowski siedziba fabryki broni była świakdiem historycznych wydarzeń

Czy dawna siedziba Fabryki Broni stanie się zabytkiem

2021-02-17 16:35

Historyczny budynek Fabryki Broni przy ul. 1905 roku może stać się zabytkiem. Rozpoczęła się procedura wpisania budynku na listę zabytków województwa mazowieckiego. Tym samym każda ingerencja w ten budynek będzie musiała być konsultowana z konserwatorem zabytków.

Budynek Fabryki Broni przy ul. 1905 roku i Przemysłowej został wybudowany w latach 20 XX wieku. W 1925 rozpoczęto tu produkcję części do karabinów i pistoletów. Potem produkowana tutaj popularne karabiny "Mauser" "Nagant" i pistolety VIS. Przed wojną produkowano tu rowery Łucznik, zaś po wojnie maszyny do szycia i maszyny do pisania. Budynek przy ul. 1905 roku był też miejscem historycznych wydarzeń. Miejsce to odwiedził król Rumunii. Podczas wojny pracownicy fabryki zostali rozstrzelani przez Niemców za wspieranie ruchu oporu. W końcu to tutaj na jednym z wydziałów 25 czerwca 1976 rozpoczął się strajk, który przeszedł do historii jako Radomski Czerwiec 1976 roku. Od 2014 roku budynek pozostaje pusty , po tym jak fabryka broni Łucznik przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Grobickiego. W trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku w Radomiu padła zapowiedź rewitalizacji tego miejsca. Agencja Rozwoju Przemysłu miała za 80 milionów złotych stworzyć nowoczesny biurowiec. Prace jednak nie ruszyły, ale pojawiły się informacje, że budynek zostanie wyburzony i wybudowany od podstaw. Jak na razie jednak żadne decyzję nie zapadły - do pracy zaś przystąpił konserwator zabytków.

- Mazowiecki Konserwator Zabytków wszczął w urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków województwa mazowieckiego budynku głównego po dawnej fabryce broni. Jest to cenny budynek wybudowany w latach 1923-1927. Sam budynek jest budynkiem dwuskrzydłowym z dwoma dziedzińcami. Dodatkowo są zabezpieczenia budynku przed atakiem lotniczym. Procedura zajmie trochę czasu, bo ot jest wstępny etap. Zostaną podjęte pewne czynności, przede wszystkim trzeba będzie dokonać oględzin tego miejsca, zbieranie materiału dowodowego, potem trzeba będzie potwierdzić i udowodnić szczególne walory historyczne, artystyczne i naukowe tego miejsca. Ciężko teraz określić kiedy ta procedura może się zakończyć będzie to zależało od wielu czynników: archiwów, współpracy między stronami. Czasami procedury trwają kilka miesięcy, innym razem nawet rok - mówi Witold Bujakowski kierownik delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Radomiu.

Przypomnijmy. Władze miasta przyznają, że mimo składanych podczas ostatnich rozmów jesienią  2020 roku deklaracji ARP nie ujawniła do tej pory swoich planów co do budynku przy ul. 1905 roku.