Podczas kwalifikacji przeprowadza się badania, które sprawdzają stan zdrowia psychicznego i fizycznego potencjalnych poborowych. Przypisuje się im odpowiednią kategorię zdrowotną, dzięki czemu określa się ich przydatność do poszczególnych rodzajów czynnej służby wojskowej.
Obowiązek stawienia się na badania dotyczy mężczyzn urodzonych w 2006 roku, a także tych z roczników 2001-2005, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Proces dotyczy też kobiet z roczników 1998-2006, które mają zdolności przydatne do służby wojskowej, a nie stawały wcześniej do kwalifikacji. W szczególnym zainteresowaniu będą panie studiujące obecnie na kierunkach medycznych w wieku od 19 do 27 lat - mówi szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Radomiu, ppłk Sławomir Głowiński.
Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.
Jak wynika z rozporządzenia ministerstwa obrony narodowej, kwalifikacja wojskowa potrwa do 30 kwietnia. Łącznie w tym roku przed powiatowe komisje lekarskie będzie musiało się stawić około 230 tysięcy młodych obywateli Polski.
Zobacz też naszą galerię: Archeo Świat. Wystawa w muzeum im. Malczewskiego w Radomiu