Okazją do spotkania w szpitalnej auli był obchodzony właśnie Tydzień Godnego Porodu. Spotkanie było podzielone na wykłady i warsztaty. Mówiono między innymi o laktacji, standardach okołoporodowych. Wiele miejsca poświęcono na zwrócenie uwagi na pierwszy kontakt między matką a dzieckiem.
- Jeżeli mówimy o pierwszym kontakcie mówimy tutaj o dwóch godzinach, które mijają od porodu. Jest to bardzo istotny czas ze względu na dobro dziecka jak i matki. Noworodek czując ciepło matki, zapach matki, słysząc bicie jej serca minimalizowany jest stres poporodowy. Istotna jest tutaj kolonizacja jałowej jeszcze skóry dziecka. Zapobiega to zakażeniom bakteryjnym a zwłaszcza szpitalnym. Zalety są także dla mamy. Łagodzone są horomony stresu porodowego. Chodzi tutaj o produkcję hormonu oksytocyny , która pomaga w obkurczaniu się macicy. Zapobiega dodatkowo krwotokom porodowym - mówi Alicja Powoniak kierownik oddziału neonatologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
W częsci warsztatowej pokazywano jak prawidłowo opiekować się noworodkiem.
- Przedstawiam tutaj instrukcję obsługi malucha. Chodzi o prawidłowe podnoszenie, odkładanie dziecka. Będę odpowiadał tutaj na trudne pytania rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Trzeba pamiętać o tym, że maluchy które się rodzą są słabsze. Ta pielęgnacja zwana fizjologiczną, czy okołoporodową wspomaga ich rozwój. Pozwala to wyrównać pewne nieprawidłowości dotyczące samego porodu - mówi fizjoterapeuta Wojciech Solarz.
Tego rodzaju dzień otwarty odbył się w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym po raz pierwszy.