węgiel

i

Autor: źródło Pixabay

Gminy z powiatu radomskiego właczą się w dystrybucję węgla

2022-10-26 14:38

Kowala, Gózd, Skaryszew i Jedlnia Letnisko - to tylko niektóre gminy z powiatu radomskiego, które włączą się w proces dystrybucji węgla. Pozwala na to ustawa przyjęta przez Sejm. Jak na razie większość gmin stara się ustalić liczbę osób zainteresowanych kupnem węgla.

Na mocy ustawy, która jest obecnie procedowana w Sejmie gminy będą mogły włączyć się w ten program. Każde gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

- Włączamy się w program dystrybucji węgla. jesteśmy na etapie składania ofert, jeżeli chodzi o skład gdzie moglibyśmy ten opał składować i z którego moglibyśmy go dystrybuować. Złożyliśmy zapotrzebowanie do wojewody do udziału w przedsięwzięciu. Pozostaje kwestia uruchomienia dostaw przez rząd. Żeby nie fatygować mieszkańców zrobiliśmy rozeznanie jest zainteresowany zakupem węgla. Kiedy ustawa wejdzie w życie poprosimy mieszkańców o złożenie zapotrzebowań - mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

W proces dystrybucji węgla znangażuje się też Jedlnia Letnisko.

- Obecnie zbieramy informacje na zapotrzebowanie na węgiel. Wiadomo, że deklarację złożone dotyczące dodatku węglowego nie muszą być równoznaczne z zapotrzebowaniem na węgiel. Zakładam, że część osób ten węgiel kupiła. Sprzedaż węgla się odbywała w ten spoósb że my jako gmina nie będziemy dystrybuować tego węgla, ale podejmiemy współpracę z przedsiębiorcami którzy się tym zajmują. Oni dokonają tej dystrybucji naszego węgla - mówi Piotr Leśnowolski burmistrz Jedlni- Letnisko.

W Jedlni Letnisko wnioski dotyczące węgla można składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.