Przemoc w rodzinie to problem który pozostaje aktualny. Od początku roku w Radomiu wszczęto już 630 procedur niebieskiej karty. W całym ubiegłym roku było ich 620. Ośrodek Interwencji Kryzysowej apeluje do osób które są ofiarami przemocy by nie bały się zgłaszać takich przypadków i nie czekały z wyrobieniem niebieskiej karty. Dlaczego jest to ważne?
Niebieska karta służy głównie temu żeby dać poczucie bezpieczeństwa osobie która doznaje przemocy, a jednocześnie wpłynąć na zmianę postępowania sprawcy. W wielu sytuacjach można powiedzieć, że założenie tej karty we właściwym miejscu i czasie może uratować komuś życie. - Powiedział Włodzimierz Wolski, dyrektor OIK. w Radomiu.
Jak dodaje dyrektor OIK, równie ważne jest by reagowali mieszkańcy którzy wiedzą o osobach które doświadczają przemocy w rodzinie.
Czasami wystarczy zadzwonić czy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy do naszego ośrodka. Każda tego typu sprawa jest badana. A samo to, że rodzina jest w kręgu zainteresowania różnych instytucji sprawia że sprawca nie czuje się anonimowy i bezkarny. - Mówi Włodzimierz Wolski.
Średnio w ciągu roku w Radomiu jest wszczynanych od 700 do 750 procedur niebieskiej karty. Przypomnijmy, kartę wprowadzono powszechnie od 1998 roku.