Roboty na zamku w Iłży rozpoczęły się przed wakacjami i objęły tzw. górny dziedziniec, na którym zachowała się baszta i ruiny głównej budowli. Główny cel to renowacja i podniesienie murów ale prowadzone są też inne prace. Odtworzone mają być niektóre komnaty i dziedziniec. Ustawione mają być też drewniane tarasy widokowe oraz odtworzona brama wjazdowa. Na częściową odbudowę średniowiecznego zamku biskupów krakowskich gmina otrzymała znaczące wsparcie zewnętrzne: 550 tysięcy złotych od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i 350 tys. złotych od ministra kultury. W piątek 5 listopada doszło do osunięcie się niewielkiego fragmentu nowego muru, części po lewej stronie odtwarzanej bramy wjazdowej.
- Nie było katastrofy budowlanej. Na miejscu był już inspektor nadzoru budowlanego. Według wstępnej opinii przyczyną tego usunięcia było niezwiązanie zaprawy. Zwróciliśmy się do wykonawcy i inspektora nadzoru budowlanego o pisemną opinię informującą o tym co się wydarzyło i jakie były przyczyny osunięcia. Czekamy na odpowiedź - wyjaśniał Przemysław Burek, burmistrz Iłży.
Piątkowe wydarzenia nie zahamowały innych prac. Jak informuje burmistrz, trwa układanie posadzki w komnatach i bruku na górnym dziedzińcu, ustawiane będą drewniane tarasy widokowe oraz dalsze prace na murach.