Kryterium oceniania, jawność oceny, czy opieka psychologiczno pedagogiczna. To tylko niektóre ze zgłaszanych problemów do radomskiego rzecznika praw ucznia. Funkcja została powołana na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta w maju tego roku. - Te sprawy naprawdę były bardzo różne – mówi Kamila Pszczółka, rzecznik praw ucznia:
Ze szkół podstawowych w większości są to sytuacje, które są zgłaszane przez rodziców uczniów, gdzie rodzice czują się już bezradni w takiej trosce o to, jak dziecko funkcjonuje w społeczności szkolnej, czy jest mu udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna, której potrzebuje. Natomiast w szkołach średnich te najczęstsze problemy dotyczą oceniania. Tutaj mówimy o samych kryteriach oceniania, ale też i jawności oceny.
- Moim głównym celem jest szerzenie świadomości praw ucznia wśród samych zainteresowanych- dodaje Pszczółka:
Ja jestem kilka miesięcy na tym miejscu, natomiast już widzę, że potrzeba bardzo takiego buforu pomiędzy nauczycielami a uczniami. Moja rola jest taka, żeby rozmawiać z uczniami o ich prawach, żeby uświadamiać ich do czego, mają prawo, co mogą w szkole, ale też, z czym się to wiąże, żeby pokazywać im odpowiedzialność związana z korzystania ze swoich spraw.
Uczniowie mogą swoje sprawy przekazać rzecznikowi w czasie dyżurów, które pełni w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy ul. Kujawskiej w środy od godz. 10.00 do 12.00 oraz w czwartki w godz. 16.00 – 18.00. Możliwy jest także konktake-mail pod adresem [email protected].