Wołodymyr Zełenski

i

Autor: PAP/EPA/PRSIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT Wołodymyr Zełenski

Konsultacje Dudy i Zełenskiego w Wiśle - o czym mają rozmawiać prezydenci?

2022-01-20 8:46

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej to tematy konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, które odbędą się w czwartek i piątek w Wiśle. Wsparcie Ukrainy to jeden z priorytetów polityki prezydenta Dudy – podkreśla szef BBN Paweł Soloch.

Rozmowy w związku z groźbą rosyjskiej agresji

"To będą bardzo ważne dwudniowe robocze rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy, związane oczywiście z groźbą rosyjskiej agresji. Wsparcie Ukrainy to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów polityki prezydenta Andrzeja Dudy" – powiedział PAP szef BBN. "Będziemy chcieli poznać perspektywę strony ukraińskiej co do możliwego rozwoju wydarzeń w najbliższych dniach, ale i w dłuższym okresie" – dodał. Soloch poinformował, że prezydenci będą także rozmawiać "o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym". "Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego" – zaznaczył.

Autokar spłonął na stacji paliw

O czym będą rozmawiać prezydenci?

Według szefa BBN prezydenci Duda i Zełenski odniosą się także do ostatnich rozmów, jakie odbywały się w formacie bilateralnym i sojuszniczym. "Przypomnę, że w środę prezydent Zełenski rozmawiał z szefem Departamentu Stanu USA Antonym Blinkenem. Wizyta tak wysokiego przedstawiciela administracji w Kijowe to przede wszystkim bardzo mocny sygnał wsparcia Ukrainy ze strony USA. Intensywne konsultacje na forum sojuszniczym i unijnym prowadzi także Polska" – powiedział.

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Źródło: PAP