Ponad milion trzysta tysięcy złotych oszczędności dla mazowieckich placówek ZUS. To efekt kontroli osób na zwolnieniach lekarskich w pierwszym półroczu 2022 roku. Łącznie sprawdzono blisko 27 tys. osób i wydano tysiąc sto decyzji wstrzymujących zasiłek chorobowy. Wydawano je w przypadku osób które nie były chore.
Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – nienależnie pobrane świadczenie jest zabierane za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jeśli kontrola dotyczyła zasadności zwolnienia, czyli lekarz orzecznik ZUS po przebadaniu stwierdził, że osoba wyzdrowiała, to od dnia następującego po badaniu do dnia wskazanego w zaświadczeniu lekarskim jako ostatni dzień niezdolności do pracy, pieniądze są wstrzymywane - Powiedział Wojciech Ściwiarski, rzecznik ZUS na Mazowsze.
A jak wyglądają takie kontrole?
Pierwszy rodzaj kontroli przeprowadzają lekarze orzecznicy ZUS. Polega na weryfikacji, czy osoba będąca na zwolnieniu lekarskim jest nadal chora i tym samym niezdolna do pracy. Kontrola odbywa się poprzez badanie ubezpieczonego w siedzibie zakładu ZUS lub zaocznie – jeżeli zgromadzona dokumentacja medyczna na to pozwoli. W przypadku drugiej z kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy osoba wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie wykonuje np. pracy. Może mieć charakter „wyjazdowy”, czyli osobiste przeprowadzenie wizyty przez upoważnionych pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również kontroli „z dokumentów”, czyli danych pozyskanych z innych źródeł. Warto dodać, że prawo do prowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich mają – obok pracowników ZUS-u – pracodawcy zatrudniający powyżej 20 ubezpieczonych. - Wyjaśnia Wojciech Ściwiarski z ZUS
Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom które idą na zwolnienie lekarskie by podawały aktualny adres pod którym będą przebywać.