Z obserwacji przebiegu pandemii koronowirusa wynika, że dzieci nie są w grupie ryzyka. Są najmniej narażone na zachorowanie, natomiast są nosicielami wirusa, prze co przenoszą tę infekcję na osoby starsze, i te które chorują na inne choroby typu cukrzyca, nadciśnienie czy choroby onkologiczne. Jak mówi pediatra z Radomskiego szpitala Specjalistycznego Stanisława Szcześniak-Mazur- w takim wypadku, nie musimy z dziećmi siedzieć w domu, ale unikajmy skupisk ludzkich:
Mimo koronawirusa wychodzimy z domu, wietrzymy mieszkania, oczywiście unikamy tylko dużych skupisk. Nie chodzimy na plac zabaw, nie chodzimy do klubów dziecięcy, no nie robimy imprez typu urodziny dziecka - odłóżmy te urodziny na lepsze czasy. Natomiast wychodzenie z domu jest jak najbardziej zalecane- nie w jakieś place zabaw, ale spacery w parkach gdzie nie ma dużych skupisk ludzkich mogą być, bo wietrzenie dróg oddechowych też powoduje oczyszczenie z wirusów.
Rodzice powinni też ograniczyć wizyty w przychodniach. Dotyczy to niekoniecznych w tym czasie badań. Do 30 kwietnia odroczone są także bilanse dzieci zdrowych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleciły też okresowe zawieszenie szczepień. W wystosowanym komunikacie czytamy
W nawiązaniu do dynamicznego wzrostu liczby przypadków zakażeń spowodowanych koronawirusem SARS-COV-2, powodującym chorobę COVID-19 oraz wprowadzeniem pandemii, a w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, lekarze i epidemiolodzy zalecają zawieszenie realizacji szczepień ochronnych.
W związku z dynamicznie wzrastającym w Polsce zagrożeniem epidemiologicznym związanym ze wzrostem liczby przypadków zakażeń spowodowanych wirusem SARS-COV-2 (koronawirusem), powodującym chorobę COVID-19, ogłoszeniem przez WHO stanu pandemii, wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów, a także młodzieży i osób dorosłych, zalecają zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.
Zalecenie dotyczące szczepień ochronnych nie wynika z przeciwwskazań medycznych do szczepień ochronnych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej, lecz ma na celu ograniczenie bezpośrednich, zbędnych w okresie pandemii, kontaktów i spotkań sprzyjających szerzeniu się choroby.
Drodzy rodzice/opiekunowie pozostawcie dzieci w domu, z dala od potencjalnych zagrożeń, do czasu odwołania niniejszego zalecenia. Pamiętajmy także, że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla osób dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne.
Jedynym medycznym wyjątkiem uzasadniającym natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

i

i