Działa od 5 października 2016 roku i od tego czasu jest wsparciem dla policjantów w ich codziennej pracy a dla obywateli kolejnym sposobem na kontakt ze służbami. Mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa która pozwala zgłaszanie miejsc w których dochodzi do sytuacji które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Radomscy policjanci podsumowali informacje które nanoszono na mapę w naszym regionie.
Według danych funkcjonariuszy, rok temu łączna ilość zgłoszeń różnych sytuacji przez mapę wyniosła 3025. Oznacza to że ich liczba wzrosła o niemalże jedną trzecią w porównaniu do 2022 roku, ponieważ było ich wtedy 2041 (wzrost o około 32%). Spośród wszystkich zgłoszeń z ubiegłego roku 1616 zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy i wyeliminowanych.
Warto wspomnieć że przez pierwsze dwa miesiące obecnego roku radomscy policjanci odnotowali już ponad 600 zgłoszeń a ponad połowa została potwierdzona i wyeliminowana. A jakie najcześciej zgłoszenia pojawiają się na mapie?
Pośród katalogu zagrożeń wskazywanych przez mieszkańców w KMZB, w naszym regionie dominuje przede wszystkim nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie prędkości i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. - Mówi Justyna Jaśkiewicz, rzecznik radomskiej policji.
Policjanci zachęcają mieszkańców do korzystania z mapy zarówno za pośrednictwem strony jak i aplikacji, ale nie w przypadku pilnych interwencji:
Pamiętajmy, że zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112. Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. - Dodaje Justyna Jaśkiewicz