asf

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Mazowsze walczy z ASF

2020-02-28 14:21

Chcą chronić hodowle trzody chlewnej w województwie mazowieckim. Służby wojewody i inspekcji weterynaryjnej podejmują działania w celu ograniczenia Afrykańskiego pomoru świń na terenie Mazowsza. W akcje angażują się żołnierze i przedstawiciele innych służb.

Afrykański pomór świń (ASF) jest śmiertelny dla trzody chlewnej i dzików. W Polsce występuje od lutego 2014 r. Choroba nie jest groźna dla człowieka, ale dziesiątkuję hodowle między innymi w województwie lubelskim. Jak na razie choroby nie wykryto w gospodarstwach na Mazowszu ale władze województwa podejmują działania związane z rozprzestrzenianiem się choroby na terenie województwa.

- Cały czas monitorujemy sytuacje- mówi wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. - W tym roku na terenie Mazowsza nie odnotowaliśmy żadnego przypadku  ogniska ASF wśród zwierząt hodowlanych i jest to dobra informacja. Pamiętajmy jednak, że chorobę mogą przenosić dziki. Do tej pory znaleźliśmy 69 martwych dzików. Podejmujemy działania wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną i Związkiem Łowieckim. Przeszukujemy lasy razem z żołnierzami. W tym miesiącu przeszukiwania objęły 13 powiatów naszego województwa. Na terenie powiatu radomskiego i przysuskiego znaleźliśmy 4 martwe zwierzęta. 

Jednak przeszukiwanie lasów i pól to nie jedyne działania, które podejmują władze województwa. Zwiększony zostanie też odstrzał dzików.

- 12 lutego wojewoda zmienił rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego - mówi Artur Standowicz. - Została zwiększona liczba dzików z 5245 dzików do 10 774 dzików.

Wojewoda mazowiecki chce też powołania specjalnej grupy zadaniowej w skład której wchodziliby między innymi służby sanitarne, wojsko, policja i straży pożarnej. Grupa działałaby w ramach  Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zadaniem grupy byłaby właśnie walka w ASF.

W ubiegłym roku w Polsce wykryto 48 ognisk ASF.