Skansen Radom

i

Autor: FB Muzeum Wsi Radomksiej

Milion złotych więcej zapłaci Muzeum Wsi Radomksiej za gaz i prąd!

2022-02-04 13:42

Podwyżki cen dotykają nie tylko szpitale, ale także jednostek kultury. Sytuacja jest tym trudniejsza, że obostrzenia pandemiczne powodują mniejszą ilość odwiedzających. Radomski Skansen musi liczyć się ze wzrostem kosztów za prąd i gaz nawet o 120 procent!

Samorząd województwa prowadzi 30 instytucji kultury. Są wśród nich muzea, teatry, biblioteki i inne istotne dla dziedzictwa kulturowego miejsca. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez urząd marszałkowski, niemal wszystkie muszą zmierzyć się w tym roku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania. Mowa o cenach gazu, energii elektrycznej czy kosztach pracy.

Rachunki za energię i gaz zwiększyły się o 120 proc. To aż milion złotych więcej. Stosunek stycznia do grudnia i listopada z prognoz, które dostaliśmy budzą ogromny niepokój. Mamy bardzo duży teren i bardzo dużo budynków. Nie wszystkie są nowoczesne, w związku z tym to ciepło ucieka i powoduje ogromny wzrost zużycia gazu, jak i oleju opałowego. Mamy też kilka budynków, które ogrzewamy prądem, te piece muszą chodzić przez 24 godziny na dobę, aby utrzymać ciepło. Z ogromnym niepokojem przyglądamy się temu co się dzieje i będziemy musieli temu wszystkiemu jakoś sprostać. Nie tak dawno, bo w listopadzie odebraliśmy po dużym remoncie dwór Dembińskich w Przysusze, tam do tej pory była kotłownia węglowa, zrezygnowaliśmy z niej ze względu na ekologię i założyliśmy nowy piec gazowy.

mówi Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu. I jak dodaje, pandemia  i jej obostrzenia znacznie uszczuplają dochody placówki

Teraz w lutym jesteśmy w trakcie ferii, ale od stycznia zauważamy, spadek odwiedzających. Pandemia dotyka także dzieci, a jak dotyka dzieci, to albo są na kwarantannie albo mają lekcje zdalne, a to oznacza, że nie mają możliwości skorzystania z lekcji muzealnych. To skutkuje tym, że my po prostu nie pozyskujemy środków własnych na działalność statutową m.in. na zakup eksponatów, na konserwacje muzealiów i dodatkowo bardzo nam to ogranicza codzienne funkcjonowanie.

W sumie we wszystkich 30 instytucjach kultury, które prowadzi Samorząd województwa  mazowieckiego łączna kwota przewidywanych podwyżek może wynieść niemal 5 mln zł.