Samorząd województwa prowadzi 30 instytucji kultury. Są wśród nich muzea, teatry, biblioteki i inne istotne dla dziedzictwa kulturowego miejsca. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez urząd marszałkowski, niemal wszystkie muszą zmierzyć się w tym roku ze znacznym wzrostem kosztów utrzymania. Mowa o cenach gazu, energii elektrycznej czy kosztach pracy.
Rachunki za energię i gaz zwiększyły się o 120 proc. To aż milion złotych więcej. Stosunek stycznia do grudnia i listopada z prognoz, które dostaliśmy budzą ogromny niepokój. Mamy bardzo duży teren i bardzo dużo budynków. Nie wszystkie są nowoczesne, w związku z tym to ciepło ucieka i powoduje ogromny wzrost zużycia gazu, jak i oleju opałowego. Mamy też kilka budynków, które ogrzewamy prądem, te piece muszą chodzić przez 24 godziny na dobę, aby utrzymać ciepło. Z ogromnym niepokojem przyglądamy się temu co się dzieje i będziemy musieli temu wszystkiemu jakoś sprostać. Nie tak dawno, bo w listopadzie odebraliśmy po dużym remoncie dwór Dembińskich w Przysusze, tam do tej pory była kotłownia węglowa, zrezygnowaliśmy z niej ze względu na ekologię i założyliśmy nowy piec gazowy.
mówi Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu. I jak dodaje, pandemia i jej obostrzenia znacznie uszczuplają dochody placówki
Teraz w lutym jesteśmy w trakcie ferii, ale od stycznia zauważamy, spadek odwiedzających. Pandemia dotyka także dzieci, a jak dotyka dzieci, to albo są na kwarantannie albo mają lekcje zdalne, a to oznacza, że nie mają możliwości skorzystania z lekcji muzealnych. To skutkuje tym, że my po prostu nie pozyskujemy środków własnych na działalność statutową m.in. na zakup eksponatów, na konserwacje muzealiów i dodatkowo bardzo nam to ogranicza codzienne funkcjonowanie.
W sumie we wszystkich 30 instytucjach kultury, które prowadzi Samorząd województwa mazowieckiego łączna kwota przewidywanych podwyżek może wynieść niemal 5 mln zł.