jedlnia

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Minister dał zielone światło Jedlnia Letnisko może być miastem

2021-07-06 14:26

Jedlnia Letnisko będzie miastem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pozytywnie zaopiniowało wniosek gminy o przekształceniu w miasto. Ostateczna decyzja ma zapaść na posiedzeniu rady ministrów pod koniec lipca.

Starania mieszkańców i właz gminy Jedlnia Letnisko dotyczące nadania praw miejskich trwały przez kilka miesięcy. Najpierw zielone światło dała rada gminy, potem wojewoda. Teraz wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Do końca lipca będzie uchwała o nadanie statusu miasta miejscowości Jedlnia-Letnisko od pierwszego stycznia 2022 roku. Wiążą się z tym dużo większe możliwości rozwojowe takich miejscowości plus oczywiście niebywały prestiż związany z uzyskaniem prawa miasta. Zdecydowana większość mieszkańców Jedlni - Letnisko ponad 96% to są mieszkańcy którzy nie prowadzą działalności rolniczej.  Miejscowość ma typowy dla tego typu miasteczek zabudowę spełnia wszelkie wymogi urbanistyczne, aby móc nadać prawa miejskie. W związku z tym ministerstwo wydało pozytywną opinię.  ł myślę że jak na tak piękną miejscowość która ma wielki potencjał turystyczny to także nadanie praw miejskich stwarza kolejne możliwości rozwoju i tego rozwoju wszystkim życzę -mówi Paweł Szefernaker wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Władze gminy przygotowują się do mającej nastąpić zmiany.

- Terminy tego przedsięwzięcia są tak ustawione, żeby samorząd miał czas na przejście statusu wiejskiego na miejski. Dlatego premier podejmuję decyzję do końca lipca- tak to jest w praktyce. Mamy więc dużo czasu żeby zmienić regulaminy, pieczątki czy napisy na urzędach. Trwają prace nad przygotowaniem herbu miasta. Niektóre prace się toczą , inne rozpoczną się kiedy będziemy mieli decyzję rządu. Oprócz prestiżu nadanie praw miejskich jest szansą na rozwój- mówi Piotr Leśnowolski wójt gminy Jedlnia Letnisko. 

Władze gminy chęć uzyskania praw miejskich argumentowali historią Jedlni. Jej mieszkańcy już od początku XX wieku częściej niż uprawą roli zajmowali się przyjmowaniem turystów, którzy przyjeżdżali tu, by podziwiać choćby skraj Puszczy Kozienickiej.