odkrycie archeologiczne

i

Autor: pixabay.com/CC0 odkrycie archeologiczne

,,Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy”. Pracują nad kolejną publikacją

2021-04-13 15:04

,,Neandertalczycy, wielkie kopalnie, groźni wojownicy”. To tytuł publikacji popularnonaukowej nad którą pracuje muzeum im. Jacka Malczewskiego. Ma ona przybliżyć dzieje człowieka od czasów epoki kamienia po schyłek starożytności na terenie ziemi radomskiej.

W publikacji zostaną pokazane znaleziska pochodzące ze zbiorów radomskiej placówki oraz innych muzeów w regionie. - Wędrówka przez pradzieje w publikacji rozpoczyna się od najstarszego stanowiska archeologicznego w regionie - miejsca polowań neandertalczyków nad Zwoleńką (sprzed 80 tysięcy lat), następnie wielkie kopalnie krzemienia czekoladowego - Orońsko, Wierzbicę, Tomaszów, z których surowiec był rozpowszechniany w środkowej Europie. - Dalej okres rewolucji neolitycznej, niespokojne czasy epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, na które przypada zjawisko ukrywania dóbr - liczne znaleziska skarbów pochodzą z terenów nad Pilicą. To także w epoce żelaza, zwłaszcza w czasach kultury przeworskiej, obserwujemy ogromną różnorodność zarówno w sferze gospodarki, handlu, wierzeń i obyczajowości. Były to czasy licznych kontaktów międzyplemiennych i rozprzestrzeniania się wpływów wysoko rozwiniętych cywilizacji starożytnej Europy: Celtów, Imperium Rzymskiego i jego prowincji, mówi Katarzyna Stańczuk z działu archeologii muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Inicjatorką powstania publikacji jest Małgorzata Cieślak-Kopyt, kierownik działu archeologii. Prace nad nią możliwe są dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego. Samorząd Mazowsza wyłożył na ten cel 46 tysięcy złotych.

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie