Noc Muzeów 2022: kobiety, przemysł i... BHP! [FOTO]

Osiem placówek z Radomia wzięło udział w tegorocznej Nocy Muzeów. W muzeum imienia Jacka Malczewskiego można było oglądać wystawę o kobietach, były także wykłady czy koncert. W kamienicy Deskurów można było oglądać wystawę o radomskim przemyśle, zaś radomscy behapowcy uczyli zasad pierwszej pomocy.

Był koncert, konkursy, pokaz mody, a także wystawa. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu włączyło się w tegoroczną Noc Muzeów. Tematem nocy były kobiety - te współczesne, ale i przeszłości. Mieszkańcy Radomia mogli między innymi oglądać wystawę "Kobieta - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej".

Jak powiedziała Ilona Pulnar-Ferdjani z muzeum imienia Jacka Malczewskiego, kobiecy temat był nieprzypadkowy:

Kobiecy dlatego, że mamy wystawę "Kobieta - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej" oraz dlatego, że do naszych zbiorów trafił obraz "Kobieta w bałkańskim stroju". Te dwie rzeczy zdecydowały o tym, że zdecydowaliśmy się właśnie na temat kobiecy. "Tajemnicą jest kobieta" to tytuł Nocy Muzeów, ale również cytat z "Wesela".

Legendarne tulipany czy kolorową ceramikę Marywilu mogli także oglądać mieszkańcy Radomia. W radomskiej kamienicy Deskurów z kolei był klimat ubiegłego wieku. ​Działa tam wystawa pod nazwą "Przemysł siła miasta - Radom w latach 1918-1989". Mieszkańcy Radomia oglądający ekspozycję podczas Nocy Muzeów mogli także wziąć udział w teście wiedzy o historii miasta:

To jest wiedza od XIX wieku i na razie idzie mi dobrze. Maszyny do szycia produkowane w zakładach metalowych nazywane były Łucznikami - oczywiście - odpowiadał na pytania jeden z odwiedzających wystawę.

Są płytki z legendarnego Marywilu, są też artykuły z Łucznika, z Radoskóru - wyliczała Beata Wojciechowska z Resursy Obywatelskiej.

Przy ulicy Traugutta w Radomiu mieszkańcy Radomia mogli z kolei oglądać wystawę eksponatów z muzeum BHP. Na ekspozycji można było znaleźć stare kaski ochronne, apteczki czy projektory. Był także szybki kurs pierwszej pomocy.

Jak mówi Grzegorz Szałas z Radomskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, eksponaty są gromadzone z całej Polski:

Eksponaty staramy się pozyskiwać z zakładów pracy, głównie pozyskujemy od naszych członków, którzy pracują w różnych zakładach. Eksponaty mamy z całej Polski, od Gdańska po Śląsk.

W sumie w Radomiu w tegoroczną Noc Muzeów włączyło się osiem placówek.