wojewoda mazowiecki

i

Autor: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Numer 112 działa, chociaż wolniej niż zwykle - uspokaja wojewoda mazowiecki

2022-02-19 21:22

Ponad trzykrotnie większa liczba telefonów na numer alarmowy 112, spowodowała spowolnienie systemu. - Informacje o tym, że CPR przestał działać w żadnym momencie nie były prawdziwe - uspokaja wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, podczas specjalnej konferencji prasowej, związanej z sytuacją pogodową. Od kilkudziesięciu godzin nad Polską przetacza się huragan Eunice.

Jak poinformował wojewoda, Mazowsze był województwem, gdzie porwisty wiatr dokonał największej liczby zniszczeń. Straż Pożarna odebrała ponad 4,5 tys. zgłoszeń.  Były to zerwane linie energetyczne, powalone drzewa i złamane konary, które upadały na drogi lub zagrażały domom czy budynkom gospodarczym. Na Mazowszu dwie osoby zginęły na drogach w wypadkach, spowodowanych pogodą, w regionie radomskim, na szczęście nie było ofiar ani poszkodowanych. Nie było też konieczności ewakuacji mieszkańców z domów, gdzie wiatr zerwał lub poważnie uszkodził dach. 

W kilku komendach powiatowej straży pożarnej sygnalizowano iż system CPR działał znacznie wolniej. Okazało się, że ten problem dotyczył całego kraju. 

- Odebrano ponad trzy razy więcej zgłoszeń niż zwykle, dlatego dochodziło do opóźnień w działaniu systemu. To zjawisko normalne, ale system działa. Informacje o tym, że CPR przestał działać w żadnym momencie nie były prawdziwe. Zresztą zanim wszedłem na tę salę, zadzwoniłem pod numer 112. Operator odebrał po czterech minutach. To długo, ale pokazuje że system działa - powiedział wojewoda Konstanty Radziwiłł. Dodał, że z każdą godziną czas oczekiwania będzie się skracał. Wiatr osłabł i mniejsza będzie też intensywność telefonów. 

Do sprawy działania systemu odniósł się też nadbryg. Adam Konieczny zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Stwierdził iż z takiej liczby zgłoszeń na 112 nie było od 2014 roku.  Dodał, iż na bieżąco wyciągane są wnioski z dzisiejszej sytuacji i opóźnień w przyjmowaniu zgłoszeń i już podjęto działania, aby system usprawnić i uniknąć takich opóźnień w przyszłości. 

Wojewoda przypomniał też, iż osoby poszkodowane przez huragan mogą liczyć na pomoc samorządów. - Można uzyskać od ręki pomoc w wysokości sześciu tysięcy złotych. Jeżeli budynek wymagał remont, naprawy, odbudowy taka pomoc może być udzielona nawet w wysokości 200 tys. złotych - dodał wojewoda.