Zniszczenia huraganem

i

Autor: Archiwum KP PSP Białobrzegi/facebook

Orkan szaleje. Zniszczenia w regionie radomskim. RAPORT

2022-02-19 18:38

Powalone drzewo, zaczepiając linię energetyczną upadło na drogę, w powiecie szydłowieckim. Bez prądu są miejscowości w gminach Radzanów, Stromiec i Stara Błotnica w powiecie białobrzeskim. To tylko niektóre zniszczenia spowodowane przez huragan w regionie radomskim. Na szczęście - jak dotychczas - obyło się bez ofiar i ewakuacji mieszkańców.

Na drogach najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie szydłowieckim. Tam w miejscowości Sadek, upadające drzewo zahaczyło o linię energetyczną i razem z zerwanym przewodem runęło na drogę powiatową. 

- Staramy się jak najszybciej usunąć tę przeszkodę, jednak drzewo i linia są pod napięciem. Staramy się skontaktować z zakładem energetycznym - usłyszeliśmy po godzinie 17.00 od dyżurnego państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu. 

Drzewo blokuje też przejazd w powiecie zwoleńskim, w miejscowości Miodne na drodze krajowej. 

Bardzo trudna sytuacja jest też w powiecie białobrzeskim. Tam wiatr również zerwał linie energetyczne, bez prądu są miejscowości w gminach Radzanów, Stromiec, Stara Błotnica. W tym powiecie orkan zerwał lub uszkodził kilkanaście dachów, w tym na remizie strażackiej w Wyśmierzycach oraz na poczcie. 

Wyjątkowo dużo zgłoszeń, bo ponad setkę, odebrali strażacy w powiecie grójeckim. Dotyczyły uszkodzonych dachów, połamanych drzew i konarów. Niektóre z nich także tu spadały na drogi, ale główne trasy - wojewódzkie i krajowa siódemka, pozostały przejezdne. 

W całym regionie radomskim nikt nie został ranny, nie było też konieczności ewakuacji mieszkańców. Strażacy narzekali jednak, na blokujący się system CPR. 

- Niektóre zgłoszenia wpadają po dwa razy, inne z dużym opóźnieniem - usłyszeliśmy od jednego z dyżurnych. 

Jak informuje st. straż Katarzyna Urbankowska, rzeczniczka mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, system blokuje się ale działa. Potwierdza to sytuacja w regionie radomskim, gdzie wciąż spływają zgłoszenia ale w części powiatów powoli i z opóźnieniem. Zdecydowana większość dotyczy zerwanych i uszkodzonych dachów, zerwanych linii energetycznych czy konarów lub drzew pochylonych na domy lub blokujących drogi. 

Liczba zgłoszeń, jakie do około 17.30 spływały do komend powiatowych i miejskich  Państwowej Straży Pożarnej: (dane KW PSP na Mazowszu)

4085 - Mazowsze

Przysucha - 35

Grójec - 127

Lipsko - 67 

Białobrzegi - 31 

Szydłowiec - 44

Zwoleń - 42 

Radom - 97