Królewskie Źródła w Puszczy Kozienickiej

i

Autor: Archiwum Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Parking przy Królewskich Źródłach wciąż w remoncie. Gdzie można zostawić auto?

2023-06-30 13:11

Można zostawić auto, ale nieco dalej. Trwa przebudowa parkingu przy Królewskich Źródłach - jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Puszczy Kozienickiej. W jaki sposób zorganizowano dojazd dla zwiedzających w wakacje?

Królewskie Źródła to częściowy rezerwat przyrody, obejmujący kompleks źródeł na rzece Zagożdżonce. Położony jest na terenie gminy Pionki, w Puszczy Kozienickiej, w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Jak potwierdziły badania ruchu turystycznego, przeprowadzone kilka lat temu, Królewskie Źródła są najpopularniejszą leśną atrakcją w tym regionie. W każdy weekend odwiedza je dziesiątki turystów. W długie weekendy, w czasie wolnym od nauki czy w święta odwiedzających jest zdecydowanie więcej. - Jak wynika z naszych badań szczyt ruchu turystycznego przypada na czas roku szkolnego. Wówczas odwiedza nas wiele grup uczniowskich. W wakacje ruch jest mniejszy, ale i tak mamy wielu gości - potwierdza Tomasz Sot Nadleśniczy z Nadleśnictwa Kozienice.

Problemem zarówno dla leśników, przyrody, jak i turystów było parkowanie. Poprzedni parking nie mieścił wszystkich aut, więc turyści pozostawiali swe pojazdy przy leśnych drogach. Teraz ma się to zmienić. W kwietniu rozpoczęła się budowa parkingu praktycznie od podstaw. Plac będzie utwardzony, zyska też drogi manewrowe oraz toalety. Prace potrwają jeszcze przez wakacje, a na czas robót wyznaczono tymczasowy parking.

- Otworzyliśmy pierwszy odcinek drogi asfaltowej i jedną ze składnic drewna w połowie tego odcinka wykorzystujemy na tymczasowy parking - wyjaśnia nadleśniczy Tomasz Sot. - Zatem wszyscy mogą dojechać do połowy do drogi do Królewskich Źródeł, zostawić tam auto i pieszo lub w inny dozwolony sposób poruszać się po tym terenie. 

Zmieniły się też zasady zwiedzania Królewskich Źródeł, które znów będą obiektem typowo edukacyjnym a zmniejszy się ich rola rekreacyjna. Jedno z ograniczeń dotyczy grillowania. Przygotowanie takiego posiłku będzie możliwe tyko w jednym miejscu, wyznaczonym przez leśników.