telefon komórkowy

i

Autor: źródło Pixabay

Edukacja

Pilotaż w szkołach ruszył. Sprawdzamy jak działa aplikacja do zgłaszania przypadków hejtu i przemocy wśród uczniów

2024-11-29 12:16

Najpierw były szkolenia, dla nauczycieli i uczniów, teraz rozpoczęły się pierwsze testy. W wybranych szkołach młodzi ludzie mogą korzystać z aplikacji, gdzie mogą anonimowo zgłaszać przypadki hejtu i przemocy rówieśniczej.

Jak na razie w Radomiu został wprowadzony pilotażowy program. Z aplikacji mogą korzystać uczniowie w ośmiu szkołach-zarówno podstawowych, jak i średnich. Jedną z Nich jest VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

- W połowie października odbyły się szkolenia dla nauczycieli i uczniów, które miały pokazać, jak działa ten program. Szkolenie objęło także członków rady rodziców. Wszyscy dostaliśmy ogromną dawkę działania tej aplikacji i informacji dotyczącej przemocy rówieśniczej. W tym pakiecie były również scenariusze lekcji wychowawczych. Dodatkowo wyznaczyłam trzy osoby, które interwewniują i obsługują aplikację. Są to psycholog, pedagog i pedagog specjalny. Mogę też monitorować, jak wyglądają te zgłoszenia. Na razie pojawiają się jedynie testowe zgłoszenia. Na każde zgłoszenie reagujemy - mówi Anna Kołodziejska, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Postęp prac przy budowie wiaduktu na ul. Żeromskiego

Co o aplikacji sądzą sami uczniowie?

- Ja myślę, że to może komuś pomóc. Tym bardziej że zgłoszenie jest anonimowe i nie wpłynie to na nasze życie. Można zaczerpnąć trochę pomocy i liczyć na pomoc kogoś dorosłego-mówi jedna z uczennic liceum Kochanowskiego.

Pilotaż w ośmiu szkołach ma potrwać rok. Po tym czasie miasto zdecyduje, czy aplikacja zostanie wdrożona we wszystkich placówkach.

Zobacz galerię z pikniku ZDZ w Radomiu: