mail

i

Autor: pixabay

Poczta Polska e-mailem prosi o bazę danych wyborców z Radomia. Magistrat odmawia

2020-04-23 16:00

Urząd Miejski w Radomiu wysłał komunikat o otrzymaniu anonimowego e-maila w sprawie wydania bazy danych wyborców. Radosław Witkowski na swoim profilu na Facebooku poinformował, że to niepodpisana wiadomość od Poczty Polskiej. Narodowy operator wysłał w nocy do samorządów maila z prośbą o udostępienie spisów.

Magistrat w odpowiedzi na wiadomość poprosił o wykazanie uprawnień do dostępu do takich danych. Tak wynika z komunikatu Urzędu Miejskiego w Radomiu, poniżej jego treść.

Do Urzędu Miejskiego w Radomiu wpłynął dziś drogą mailową anonimowy wniosek podpisany „Poczta Polska” w sprawie wydania danych ze spisu wyborców.

W trosce o bezpieczeństwo danych osobowych Urząd Miejski poprosił nadawcę o wykazanie legitymacji prawnej do pozyskania danych z ww. spisu.

W swojej odpowiedzi Urząd Miejski dodatkowo wyjaśnił, że podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być wyłącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego zgodnie z przepisami ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

O nadejściu takiej wiadomości poinformował również prezydent Radomia na swoim profilu facebookowym. Urząd nie udostępnił danych - pisze Radosław Witkowski.

Nadawcą wiadomości była faktycznie Poczta Polska. Narodowy operator prosi o podanie numerów PESEL, danych adresowych oraz imion i nazwisk. Powołuje się w tym przypadku na art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 695) oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. Poczta Polska zapowiedziała powtórzenie mailingu, tym razem wiadomość ma być opatrzona podpisem kwalifikowanym.

Skierowany do samorządów wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców wynika z roli, jaką Poczta Polska ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Rola ta polegać będzie na dostarczeniu do wyborców pakietów wyborczych, a następnie przekazania kart wyborczych do obwodowych komisji wyborczych. Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej wywiązać się z obowiązku obsługi wyborów korespondencyjnych – czytamy w komunikacie przesłanym naszej redakcji.

W sprawie głos zabrała również Państwowa Komisja Wyborcza.

Przepis ten upoważnia operatora publicznego do żądania wydania danych ze spisu wyborców.

Jednakże w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza prosi o pilne przekazanie niniejszych wyjaśnień wójtom, burmistrzom i prezydentom miast - czytamy w komunikacie PKW do komisarzy wyborczych.