Ponad 100 wyjazdów do palących się traw od początku roku!

2022-03-17 13:53

Wiosna w pełni, niestety w tym okresie częściej dochodzi do wypalania traw. Wypalanie nieużytków to zły pomysł jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi, ale także dla przyrody.

Nie wypalajmy traw

i

Autor: Pixabay.com

Tylko od początku tego roku radomscy strażacy interweniowali już ponad 100 razy w związku z wypalaniem traw i nieużytków. 

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi wciąż panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, oczywiście nic bardziej mylnego. Ziemia wyjaławia się, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Pożary traw są naprawdę niebezpieczne. Silny, zmieniający kierunek wiatr może łatwo rozprzestrzenić ogień na pobliskie zabudowania bądź też obszary leśne.

Mówi Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

Należy dodać, iż pożary traw angażują duże ilości strażaków, którzy w danym momencie mogą być gdzieś bardziej potrzebni.

Pożary traw to nie tylko zagrożenie dla podpalaczy ale również i dla innych osób, w tym także i dla strażaków. Statystyki pokazują, iż w pożarach traw naprawdę giną ludzie.

Wypalanie traw jest przestępstwem.  Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.