Samorząd Mazowsza prowadzi program leczenia niepłodności metodą in-vitro od września 2019 roku. Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa. – Spośród 1773 par, które się zgłosiły, 1161 zakwalifikowało się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono ich już 918, czego wynikiem jest ponad 400 ciąż i ponad 100 dzieci. To wielka radość i spełnienie marzeń ich rodziców, a my cieszymy się wraz z nimi, mówi marszałek Mazowsza Adam Struzik.
W ubiegłym roku samorząd Mazowsza zdecydował się przedłużyć program do 2023 roku. Urząd Marszałkowski wyłoży na jego funkcjonowanie 18 milionów złotych. Władze Mazowsza chcwalą się skutecznością prowadzonego programu - Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla 1: Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 51 proc, Gravida Sp. z o.o. – 39 proc.
4 czerwca ubiegłego roku urodziło się pierwsze dziecko, poczęte w ramach procedury z programu in-vitro. Wcześniej władze Mazowsza dofinansowywały tez procedurę naprotechnologii, jedna program ten nie jest już kontynuowany.