Za nami 6 DZIEŃ EKONOMII SPOŁECZNEJ

i

Autor: DAGMARA JANAS

SPRAWY SPOŁECZNE

Przekonywali, że warto zatrudniać osoby ze szczególnymi potrzebami. Za nami 6 Dzień Ekonomii Społecznej

2024-09-26 11:04

Wykłady, dzielenie się swoim doświadczeniem, a także porady jak założyć przedsiębiorstwo społeczne. Za nami 6 Dzień Ekonomii Społecznej w Radomiu. Organizatorem wydarzenia była Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Na uczestników wydarzenia czekały prelekcje i porady związane z działalnością przedsiębiorstw społecznych, ale i możliwości finansowania takich inicjatyw. Naszą misją jest wspieranie osób wykluczonych społecznie.

Nie tylko tego dnia, ale w ogóle, chcemy opowiadać o tym, jakie korzyści płyną ze stosowania ekonomii społecznej w życiu, jednakowo, jeśli chodzi o korzyści dla zwykłego człowieka, a więc dla osób, którym trudniej na rynku pracy, które szukają dla siebie nowej drogi, czy rozwoju, które myślą, że praca niekoniecznie musi być związana z zyskiem, ale ten zysk może być pewną wartością, która jest rozwijana w przedsiębiorstwie, w którym się pracuje – mówił Daniel Prędkopowicz z Mazowieckiego Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Lotnisko w Radomiu, wnętrze terminalu

Jedną z prelegentek, która zachęcała do tworzenia przedsiębiorstw społecznych była Dagmar Janas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem, które prowadzi w Radomiu restaurację zatrudniającą osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Trzeba sobie powiedzieć, że te osoby na rynku pracy nie zostałyby nigdzie zatrudnione. My zatrudniliśmy do tej pory siedem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Cały czas pomagamy im funkcjonować w środowisku pracy, mają swoich trenerów pracy. Dwie z tych siedmiu osób już działają totalnie samodzielnie w pracy, co jest dużym sukcesem. Nasza restauracja działa już 8 lat, więc te osoby już są nauczone obsługi swojego stanowiska pracy. Najważniejsze jest to, że te osoby są bardzo zaangażowane, cieszy ich to, że mogą zarabiać pieniądze, ale przede wszystkim czują się ważne i potrzebne i dlatego warto tworzyć takie miejsca, gdzie te osoby mogą się spełniać, pokazać swoje talenty i możliwości – mówiła Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem.

Najwięcej społecznych firm w subregionie radomskim działa w branży gastronomicznej i hotelarskiej lub opiekuje się terenami zielonymi.

Przez 12 lat swojej działalności na terenie subregionu radomskiego Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej wsparł utworzenie ponad 400 miejsc pracy dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Zobaczcie także galerie zdjęć z wydarzenia: