Radom solidarny z Ukrainą. 27 lutego na placu Corazziego odbył się Wiec Solidarności z obywatelami Ukrainy. Mieszkańcy Radomia przybyli tłumnie pokazując swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. - To jest teraz niezwykle ważne, aby pokazać Ukraińcom, że stoimy u ich boku - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Żeby Ci bohaterscy obrońcy miast i każdego metra kwadratowego ziemi ukraińskiej czuli się potrzebni, czuli się zdeterminowani i wiedzieli, że mają przyjaciół, ludzi, którzy chcą ich wspomóc - my wszyscy Radomianie stajemy u ich boku, musimy pokazać, że ich wspieramy.
- To moment w którym musimy stanąć ponad wszystkimi podziałami - mówi Marta Michalska - Wilk, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Radomiu.
Jesteśmy tutaj tak licznie nie jako jakakolwiek partia czy organizacja polityczna. Nie jesteśmy tutaj ze swoimi politycznymi poglądami, stoimy ramię w ramie i nic nas nie różni. Jesteśmy tutaj jako Radomianie, ale przede wszystkim jesteśmy tutaj jako ludzie, którzy chcą okazać solidarność z Ukrainą.
Mieszkańcy miasta tłumnie przybyli pokazać swoją solidarność z Ukrainą.
W 39 roku stała się podobna rzecz, jesteśmy tutaj dlatego, żeby nie stała się podobna rzecz. Taka solidarność jest absolutnie pożądana. Przybyłem tutaj ze łzami w oczach, wiele lat mieszkałem na Ukrainie, we Lwowie, także bardzo dobrze znam Ukrainę i mocno przeżywam to co się tam dzieje.
Wzruszenia nie kryli Ukraińcy zgromadzeni na Placu Corazziego.
Chciałem podziękować mieszkańcom Radomia, że zostałem tak miło przyjęty w 2015 roku. Jestem może dziś tak dziwnie ubrany, ale to przez to, że od trzech dni się szykowałem jechać tam na Ukrainę, bo pochodzę z Kijowa i jak patrzę jak moi koledzy walczą na ulicach na których wspólnie dorastaliśmy to było mi bardzo przykro, ale właśnie ludzie z Radomia, którzy mnie tutaj wspierają znaleźli mi pracę w tłumaczeniu i jednak się przydam bardziej tutaj niż na wojnie.
mówił Oleg Poliszczuk, który jest w Radomiu od 2015 roku.
Przypomnijmy trwa miejska zbiórka darów dla miasta Winnica na Ukrainie. Zbiórka prowadzona jest w kamienicy Deskurów do 28 lutego do godziny 20.
Poniżej lista potrzebnych rzeczy:
Lista potrzebnych rzeczy:
- wazopresory (leki obkurczające naczynia krwionośne),
- heparyny drobnocząsteczkowe i leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Aspiryna, Polopiryna, Diosminex, Biohespan, Lioton forte,
- analogi Sevorane (wziewne anestetyki),
- leki przeciwbólowe,- środki odkażające, np. Octenisept- gąbki hemostatyczne
,- bandaże gipsowe,- urządzenia do zewnętrznego zespolenia złamań kończyn,
- szwy i opatrunki bandaże hemostatyczne,- opaski uciskowe.
Transport z darami dla mieszkańców Winnicy ma ruszyć we wtorek.