Wystawę zatytułowaną "Elektryka polska - od rozbiorów do początków III RP" otwarto w siedzibie Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Radomskiego. Plansze pokazują urządzenia, proces wytwarzania prądu, a także inżynierów związanych z rozwojem polskiej energetyki. Ekspozycja ma być prezentowana również w radomskiej Resursie Obywatelskiej. Podczas inauguracji Radomskich Dni Techniki tradycyjnie wręczono także Notowskie Nagrody Uznania Radomski Laur Techniki, w kategoriach: "Innowacje", "Produkt, Usługa Roku", "Nauka i Oświata" oraz "Aktywne Działanie".
- W latach 80. w Radomiu działało ponad 80 szkół zawodowych. Uczyło się w nich ponad 20 tys. młodzieży. Dzisiaj młodzież nie chce wybierać kierunków technicznych i są takie badania, że za 10 lat możemy już nie mieć polskich inżynierów. Całkowicie upadł etos polskiego inżyniera. Robimy co w naszej mocy by odwrócić ten trend - powiedział Adam Duszyk, dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji, instytucji nagrodzonej w kategorii "Nauka i Oświata".
XXXVI Radomskie Dni Techniki potrwają do niedzieli 13.10.2024. Oprócz przedstawicieli nauk o elektryce, prezentować się będą także stowarzyszenia włókienników, spożywców a nawet strażacy.
- Będziemy obecni na hali Radomskiego Centrum Sportu na wystawie "Radom EXPO 2024", gdzie bierzemy udział w organizacji wydarzenia a także na Radomskim Dniu Inżyniera. Ciekawym wydarzeniem będzie wręczenie nagrody w konkursie "Młody Innowator". Otrzymają ją byli już uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu, którzy z niewielką pomocą skonstruowali drony - powiedział Paweł Kubicki wiceprezes Radomskiej Rady Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT i współorganizator wydarzenia.