RCO

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

RCO wznawia program profilaktyczny rozpoznawania nowotworów głowy i szyi

2020-06-03 12:14

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawanych jest zbyt późno, dlatego po kilku tygodniach przerwy Radomskie Centrum Onkologii wznawia program profilaktyczny badań nowotworów głowy i szyi.

Ponad połowa nowotworów głowy i szyi rozpoznawana jest zbyt późno. Szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na powrót do zdrowia. Obecnie rozpoznaje się ok. 11 tysięcy zachorowań rocznie. W ciągu 10 lat liczba ta wzrosła o ok. 25 proc. Stąd decyzja o wznowieniu badań profilaktycznych.

- Badania dotyczące wykrycia nowotworów głowy i szyi są bezpłatne- mówi Izabela Leśkiewicz rzecznik Radomskiego Centrum Onkologii. - Wystarczy się na nie zapisać dzwoniąc pod numer telefonu podany jest na stronie www.onkologiaradom.pl Zachęcamy do badań osoby w wieku od 40 do 65 lat. Badanie jest bezbolesne i trwa tylko kilka minut. Badania powinny być zrobić osoby które palą papierosy, piją alkohol, mają nieleczone choroby zębów i dziąseł, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (tzw. wirusa HPV).

Pacjentom, którzy zgłoszą się na badanie zostanie wykonana nasofiberoskopia.  Jest to najnowocześniejsze, nieinwazyjne badanie otorynolaryngologiczne. Jest dużo skuteczniejsze w porównaniu z tradycyjnym badaniem przy pomocy lusterka. Badanie nasofiberoskopii polega na wprowadzeniu cienkiego wziernika (tj. rurki o średnicy ok. 3,5 mm) do nosa i poprzez nozdrza wprowadzenie go do nosogardła i w ten sposób uwidocznienia krtani. Badanie jest wykonywane przez laryngologa.