Wizualizacja dworca

i

Autor: Źródło: www.pkp.pl

Ruszyła przebudowa dworców Pionki i Pionki Zachodnie

2022-11-23 12:15

Rozpoczęły się pierwsze pracę budowlane które sprawią że oba dworce przejdą metamorfozę. Jakie pracę zostaną wykonane? O tym w artykule.

Jeden odzyska swój dawny blask a drugi zyska nowoczesny wygląd. Ruszyła przebudowa dworców Pionki i Pionki Zachodnie. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze i organizacyjne przed rozpoczęciem właściwych robót. Przebudowa obu dworców zakłada zarówno polepszenie estetyki jak i poprawę komfortu czy bezpieczeństwa.

W przypadku dworca Pionki, elewacji budynku zostanie przywrócony historyczny wygląd i kolorystka. Zostaną również odtworzone detale architektoniczne, a u szczytu fasady od strony miasta zostanie przywrócony symbol PKP z lat 20. XX wieku.

Wnętrze dworca połączy w sobie historię z nowoczesnością. Na parterze będzie się mieścić przestronny hol. W jego wystroju zostaną pozostawione elementy zabytkowe, takie jak kremowa posadzka z czerwonymi wstawkami, dwie kolumny, drewniana boazeria na ścianach. Ciekawostką będzie historyczny kaflowy piec, który również zostanie poddany renowacji. Hol po przebudowie dworca będzie w pełni klimatyzowany, a także wyposażony m.in. w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także mapę dotykową dworca. Na parterze podróżni znajdą jeszcze toalety oraz niewielki lokal komercyjny. Tymczasem na piętrze budynku, gdzie dostaniemy się windą i klatką schodową, będzie mieścić się sala ślubów wraz zapleczem. - Czytamy w informacji prasowej

Warto również dodać, że zmiany pojawią się również w otoczeniu dworca Pionki. W jego pobliżu pojawi się wiata przystankowa na rowery, a także ławki, kosze czy oświetlenie. Z kolei przebudowa dworca zachodniego zakłada nadanie mu zupełnie nowego i nowoczesnego wyglądu:

Elewacja zyska bardziej nowoczesny charakter, dzięki jasnej kolorystyce tynków, z którą na piętrze będą współgrać żaluzje fasadowe w kolorze antracytowym. Nowością na elewacjach będą litery z nazwą dworca, podświetlane w kolorze białym, a także zegary na fasadach od strony miasta i peronów. Bryła budynku poszerzona zostanie na piętrze od strony peronów o poczekalnię zewnętrzną w formie wiaty z przeszkleniami z dwóch stron. Przedłużeniem poczekalni będzie klimatyzowany hol. Zostanie on wyposażony w ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jego sąsiedztwie znajdą się pomieszczenia kasy biletowej oraz toalety. Z kolei na parterze dworca będzie mieścić się niewielki lokal komercyjny na wynajem. Nowością w budynku będzie winda, która połączy obydwie kondygnacje dworca. - Czytamy dalej w informacji.

Przebudowa obu dworców zakłada również wprowadzenie rozwiązań sprzyjających środowisku czy poprawie bezpieczeństwa. Dodatkowo pojawią się ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w tym m.in. ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących czy oznaczenia w alfabecie Braille’a. Termin otwarcia dworców po przebudowie zaplanowano na koniec przyszłego roku.​ Łączny koszt obu inwestycji wynosi ponad 14,55 mln złotych.