Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków grzybów spotykanych w polskich lasach. Leśnicy i pracownicy sanepidu tworząc wystawę przed wakacjami chcą ostrzec zarówno młodszych jak i starszych jakie tragiczne konsekwencje może mieć pomyłka przy zbieraniu grzybów.
- W Europie występują 5000 rodzajów grzybów z czego 160 może okazać się śmiertelnie trujące dla człowieka. Konsekwencję mogą być zatem tragiczne. Grzyby są tak naprawdę częścią przyrody, która jest najmniej poznana. Toksyny zawarte w grzybach takich jak muchomor czerwony czy sromotnikowy atakują nasze organy takie jak nerki czy wątroba. Są też toksyny, które działają na układ nerwowy- mówi Kamil Suskiewicz klasyfikator grzybów z radomskiej stacji sanepidu.
Przy zbieraniu grzybów warto zachować dwie zasady.
- Ja osobiście zbieram tylko te grzyby, które znam. Potrafię rozróżnić więcej gatunków grzybów, ale ni zbieram tych co do których mam jakiekolwiek wątpliwości. Jeżeli już zebraliśmy jakieś grzyby i mamy wątpliwości, to powinniśmy zapytać osoby, które się na tym znają. Specjaliści są między innymi w radomskiej stacji sanepidu- mówi Marek Szary zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Wystawa grzybów w sanepidzie będzie czynna do 4 czerwca. Zorganizowane grupy proszone są o zapisywanie się telefonicznie. Wystawa czynna będzie także dla osób indywidualnych.