Bezpłatne badania kolonoskopii są wykonywane w Radomskim Centrum Onkologii w ramach programu profilaktycznego. są wykonywane dla osób w wieku 50-65 lat oraz osób po 40 roku życia, które w najbliższej rodzinie miały przypadki choroby nowotworowej. Badanie pomaga wykryć nowotwór jelita grubego. Sprzęt jest, lekarze czekają ale pacjenci nie przychodzą.
- Zgłaszalność na te badania maleje, koledzy którzy je wykonują stają się powoli bezrobotni. w godzinach w których wykonuje się te badania nikt się nie zgłasza. W godzinach w których robimy te badania są wolne. To spora odmiana, bo wcześniej ustawiały się kolejki ze względu na to że te badania są bezpłatne - mówi Jacek Sobaszek lekarz chirurg z Radomskiego Centrum Onkologii - My zdajemy sobie sprawę, że powodem jest strach przed koronawirusem. Lęk jest uzasadniony. Staramy się przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Prowadzimy odpowiednio ruch chorych, ale nie możemy dać stuprocentowej pewności. Ale musimy zdać sobie sprawę, że brak takiego badania może też być bardzo niebezpieczne. Tym bardziej, że rak jelita grubego nie daje żadnych objawów, kiedy już są objawy i możemy wyczuć guza to bardzo często nie jesteśmy w stanie pomóc i chory jest skazany na opiekę paliatywną.
Lekarza obawiają się, że brak kolejek do badań profilaktycznych może mieć przykre konsekwencje.
- Pojawi się sytuacja, że ludzie nie badają się, kiedy nowotwory są we wstępnym stadium. To na przyszłość musi zaowocować nowotworami w stadium zaawansowanym i zwiększeniem śmiertelności. Wydaję się, że ryzyko zachorowania na COVID-19 jest duże, ale pozostanie w domu i nierobienie badań profilaktycznych też niesie ze sobą ryzyko - przyznaje Jacek Sobaszek.
Objawy, które mogą świadczyć o nowotworze jelita grubego to anemia i pozytywny wynik badań na krew utajoną.