Rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala przy ul. Tochtermana to inwestycja która jest potrzebna. Budynek w którym mieści się SOR został oddany do użytku w 2001 roku, a obecnie nie spełnia aktualnych wymogów z rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany mają poprawić komfort i bezpieczeństwo pacjentów a także warunki pracy lekarzy.
Co zakłada projekt? W planach jest m.in. dobudowanie nowej części po wschodniej stronie budynku, a cała powierzchnia oddziału powiększy się z 1500 do 2300 metrów kwadratowych. Pojawia się również osobne strefy dla pacjentów pilnie potrzebujących pomocy których przewieziono karetką i dla tych którzy sami przyszli na SOR. Z kolei dla pacjentów z objawami choroby zakaźnej będzie strefa służąca diagnostyce, obserwacji i leczeniu z osobnym wejściem.
Więcej miejsca oznacza również że na SOR będzie możliwość utworzenia nowych gabinetów do prowadzenia nocnej i świątecznej opieki.
Rozbudowany SOR będzie posiadał pracownię diagnostyki obrazowej wyposażoną w tomograf komputerowy, aparat RTG i ultrasonograf. Projekt przewiduje także montaż wszelkich niezbędnych systemów dekontaminacji, dezynfekcji i jonizacji. SOR będzie przygotowany na przyjęcie 70 tysięcy pacjentów rocznie. - Czytamy na stronie miasta.
Miasto będzie ogłaszało przetarg na pracę przy rozbudowie oddziału na początku sierpnia, a do użytku ma zostać oddany do końca 2025 roku. W czasie przebudowy obecny SOR wciąż ma działać, ale możliwe że będą występować utrudnienia:
Budowa jest przewidziana w kilku etapach. Do obecnego budynku, od strony ul. Kopernika zostanie dobudowana nowa część która później będzie użytkowana. Do tej nowej części, w drugim etapie zostanie dostawiony budynek kontenerowy który zostanie specjalnie pod ten cel zamówiony. W kolejnej fazie, to co dzisiaj się dzieje w starym budynku SOR-u zostanie przeniesione do tego co zostanie stworzone. Po przeniesieniu oddziału dochodzimy do trzeciego etapu, czyli wyburzenia starego budynku i w tym miejscu powstanie nowy o trochę większej kubaturze. Kiedy zostanie już ukończony przenosimy cały oddział który będzie mieścił się w pomieszczeniach z pierwszego i trzeciego etapu. Na koniec zlikwidujemy kontenery. - Powiedział Jerzy Zawodnik, zastępca dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
Inwestycja zostanie dofinansowana w wysokości 35 mln złotych pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa. Rozbudowa SOR-u będzie również realizowana przy wkładzie własnym miasta.