lampa UV

i

Autor: fot. MSS

Specjalna lampa pomoże w dezynfekcji oddziałów szpitala na Józefowie

2020-04-29 13:15

Światło ultrafioletowe pomoże w walce z koronawirusem. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny otrzymał specjalną lampę, która usprawni dezynfekcję oddziałów. Lampa to dar dla szpitala o jednej z radomskich fundacji.

Urządzenie składa się z 17 lamp, które poprzez emisję promieniowania światła ultrafioletowego wszelkie wirusy i bakterie, grzyby oraz pleśń są zabijane z powietrza oraz mebli i innych urządzeń znajdujących się w odkażanym pomieszczeniu. Jak wskazuje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wirus przy kontakcie z tego rodzaju światłem zostaje całkowicie inaktywowany. Światło ultrafioletowe jest pochłaniane przez wirusy i bakterie, co powoduje ich rozpad. Dezynfekcja pomieszczenia za pomocą ultrafioletu trwa kilkanaście minut. 

- Dzięki darowiźnie dostaliśmy urządzenie nowoczesne szybkie, drogie w zakupie i za to podwójnie dziękujemy - mówi dyrektor Tomasz Skura. - Szpital jako całość wymaga oczywiście większej ilości takich urządzeń, ale ta jaskółeczka jest już plusem. Potrzebujemy ciągłej, systematycznej sterylizacji powierzchni, nie tylko w czasie epidemii czy w czasie zakażeń wewnątrzszpitalnych, ale potrzebujemy go praktycznie dzień w dzień, bo sytuacje zagrożeń bakteriami czy wirusami  są powszechnością. Szpital potem wydaje znaczne ilości pieniędzy na antybiotykoterapię a też zaburza ciągłość leczenia, zmiany miejsc pobytu pacjentów, kohortacji pacjentów, zmiany oddziałów. Takie urządzenie zapewnia nam komfort. Jesteśmy pewni, że w takich pomieszczeniach, w których to urządzenie działa, zachowana jest sterylność mikrobiologiczna.

Z daru jakim jest lampa zadowolony jest personel, bo dezynfekcja szpitala będzie przebiegała szybciej. 

- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto z pacjentów jest nosicielem, czy jest chory i w momencie, kiedy do nas trafi, możemy go bezpiecznie transportować na oddział zakaźny czy też do szpitala jednoimiennego, a w tym czasie zrobić dezynfekcję, gdyż przy tradycyjnie stosowanych metodach, które do tej pory stosujemy, czyszczenie takiego oddziału trwa kilka dni. Przy pomocy lamp  jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin i przystosować do przyjęcia pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa personelu – wyjaśnia prof. Adam Kobayashi.

Koszt jednego urządzenia wynosi 25 tysięcy złotych. Fundacja Lepsza jakość życia zamierza kupić 10 takich urządzeń do szybkiej dezynfekcji. Na portalu zrzutka.pl jest prowadzona zbiórka na ten cel. 

W dezynfekcji pomoże wojsko

Jutro do szpitala dotrze Dezynfekcyjny Zespół Zadaniowy złożony z żołnierzy wojsk chemicznych. Żołnierze jednorazowo wykonają dezynfekcję  klatek schodowych, korytarzy, wind i holi. Od poniedziałku żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej monitorują temperaturę osobom zgłaszającym się do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.