O problemie z przyjęciami osób z COVID-19 mówiło się tuż po wydniu decyzji o uwolnieniu łóżek covidowych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Od tego momentu miejsca dla osób z COVID-19 są jedynie na oddziale pediatrycznym gdzie leczone są zakażone dzieci.
- Rano mieliśmy 110 pacjentów i były osoby na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - nie wiemy czy to osoby z cOVID-19. Nie mamy miejsca dla dorosłych chorych z COVID-19. Jeżeli przyjeżdżają do nas osoby z niewydolnością oddechową to takimi osobami się zajmujemy, reszta niestety musi być odsyłana do innych szpitali. Zdarzały się sytuację, że bez konsultacji przywożono pacjentów z Warszawy. My jednak stoimy na stanowisku, że w pierwszej kolejności radomski szpital ma zapewnić miejsca dla chorych z Radomia i regionu radomskiego. Były przypadki, kiedy władze szpitala przeprowadzały niezbyt miłe rozmowy z koordynatorem wojewódzkim, bo były przywożone do nas osoby spod Warszawy. Będą dzisiaj prowadzone rozmowy władz miasta z dyrekcją szpitala i przedstawicielami rady miejskiej w Radomiu. Trwa procedura uruchamiania szpitala tymczasowego. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami Totalizatora Sportowego i jest deklaracja, że ten szpital ruszy 12 marca. Zostały w tym momencie wszelkie wątpliwości. ten sprzęt który dostaniemy- będziemy na nim funkcjonować - tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Wojewoda zapewnia- miejsca dla chorych na COVID-19 są dostępne
W związku z pojawiającymi się doniesieniami o braku wolnych miejsc dla pacjentów z COVID -19 w mazowieckich szpitalach służby prasowe wojewody informują, że są one nieprawdziwe. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim obecnie przygotowanych jest 3 500 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 370 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 529 łóżek, w tym 266 łóżek respiratorowych.
- W związku z rosnącą zajętością łóżek w regionie radomskim wojewoda wydał w ostatnich dniach decyzję o powiększeniu bazy łóżkowej w Iłży i Kozienicach. Wojewoda wydał też decyzję dotyczącą Radomskiego Szpitala Specjalistycznego tak aby zwiększyć łóżek dla pacjentów dorosłych, redukując przy tym liczbę łóżek covidowych na oddziale dziecięcym na którym mali pacjenci nie są hospitalizowani - informuje Ewa Filipowicz rzecznik wojewody mazowieckiego.
Wojewoda zaś zaapelował, aby władze Radomia w pełni zmobilizowały siły do uruchomienia szpitala tymczasowego, którego termin oddania do użytku zależy w dużej mierze od dobrej woli dyrekcji miejskiego szpitala i Prezydenta Miasta.