UTH kompletuje sprzęt do centrum naukowo-badawczego. Jest nowy rezonans [FOTO]

2020-05-15 12:19

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny nabył rezonans magnetyczny. Jak mówi prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik uczelni - to urządzenie wysokiej klasy, cenione za wyjątkowo cichą prace.

Pozwala między innymi na badania bez użycia kontrastu. Pod koniec czerwca Centrum Naukowo-Badawcze dla wydziału medycznego powinno być gotowe. Koszt jego budowy to 32 miliony złotych.

Inwestycja powstaje w miejscu starej hali sportowej przy Chrobrego. Placówka ma służyć kształceniu studentów, ale tez do celów medycznych. Na jego wyposażeniu znajda się między innymi tomograf, ultrasonograf czy EOS.


W drugiej części dawnej hali ma powstać Centrum Symulacji Medycznej, czyli miejsce gdzie lekarze będą mogli poznać sposoby szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe. Koszt jego budowy to 9 milionów złotych.

13 maja 2020 Centrum Naukowo-Badawcze przy Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UTH w Radomiu wzbogaciło się o kolejne, zaawansowane technologicznie, urządzenie. W odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu zajął miejsce rezonans magnetyczny Vantage Galan™️ 3T. To flagowy system firmy Canon Medical Systems. Jego wyjątkowość polega na doskonałej jakości obrazowania, którą uznały najbardziej prestiżowe ośrodki kliniczne i naukowe na świecie. Jest także ceniony ze względu na wyjątkowo cichą pracę, która wykorzystuje technologię Pianissimo™️, dzięki której, jak sama nazwa wskazuje, wszystkie sekwencje obrazujące są znacznie wyciszone (nawet czterokrotnie) w stosunku do klasycznych urządzeń. Korzyści kliniczne i naukowe wynikające z cichego skanowania są widoczne m.in. w badaniach obszarów mózgu odpowiedzialnych za funkcje słuchowe (auditory fMRI). Rezonans magnetyczny, który stał się własnością UTH, umożliwi również obrazowanie naczyń krwionośnych bez konieczności stosowania kontrastu gadolinowego w dowolnej anatomii w jakości nierzadko przewyższającej klasyczne badania z kontrastem. Jednocześnie trzeba podkreślić, że Vantage Galan 3T z ogromnymi możliwości klinicznymi pozostaje najbardziej energooszczędnym systemem MRI w swojej klasie - informuje prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik prasowy UTH.