Wielu młodych rodziców patrząc na swoje nowo narodzone dziecko ma wiele obaw, w jaki sposób bezpiecznie odkładać, przytulać, myć i karmić niemowlę. Obawiają się, że zrobienie tego w sposób nieumiejętny spowoduje ból, napięcie mięśni czy problemy neurologiczne. Teraz z fachową i praktyczną pomocą przyjdzie na oddział fizjoterapeuta, który objaśni w jaki sposób odbywa się ruch noworodka.
- Myślę, że wielu fizjoterapeutów pracujących z maluchami dłużej niż 10 lat zadaję sobie pytanie: Co zrobić, żeby rodzice mieli lepszy kontakt ze swoimi dziećmi. My dajemy im swoistą instrukcję obsługi ruchu małego dziecka. Chodzi o to, żeby oni poznali i zrozumieli co dzieje się z dzieckiem. dlaczego płaczę gdy zmienia pozycję. Chcemy na oddziale uczyć prawidłowego podnoszenia, odkładania, zabaw i kąpieli. Pomaga to odnaleźć się dziecku w przestrzeni. Widzimy, że wiele dzieci ma asymetrię. jest to takie przymusowe rozstawienie głowy czy tułowia. Rodzice nie zawsze rozumieją dlaczego tak się dzieję. Dziecko utrwala te zniekształcenia. Dobry instruktaż sprawia, że dziecko się centralizuję - mówi Wojciech Solarz fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Pierwsi rodzice na oddziale ginekologii odbierają praktyczne wskazówki.
- Uważam, że jest coś takiego potrzebne tym bardziej, że jest bezpłatne. Można wcześniej przygotować się do tego macierzyństwa. Jak profilaktycznie podnosić i odkładać sobie dziecko, żeby nie zrobić mu krzywdy bo to jest bardzo ważne - mówi Anita Leszczyńska mama dwudniowego dziecka.
Od początku roku w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym urodziło się 240 dzieci.