józefów 2

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

W szpitalu na Józefowie ruszył program proiflaktyczny dot depresji poporodowej

2021-09-13 15:38

Będzie wsparcie dla matek i szkolenia dla personelu by lepiej mógł diagnozować pacjentki. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu włącza się w działania profilaktyczne depresji poporodowej w ramach realizowanego projektu z fundacją" Dajemy Dzieciom Siłę".

Zbagatelizowanie depresji poporodowej może mieć ze sobą konsekwencje dla matki i dziecka i odbić się na wzajemnych relacjach. Szacuje się, że depresja poporodowa może dotknąć 7 na 10 matek. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny włącza się w program profilaktyczny oferując 3 spotkania psychologiczne z matkami. Spotkania mogą odbywać się stacjonarnie lub online.

- Depresję poporodową poprzedza tak zwany smutek poporodowy. To jest cierpienie mamy, które wpływa na rozwój dziecka. Pomóc młodej mamie można poprzez konsultację psychologiczną lub psychiatryczną. To czy kobieta dozna smutku poporodowego lub depresji jest zależne od jej struktur osobowościowych. Przede wszystkim młoda mam nie powinna wymagać od siebie zbyt dużo. Powinna być od siebie bardzo wyrozumiała. Powinna dbać o higienę rytmu dobowego. Dbać o jedzenie, o spanie. Depresja poporodowa może się rozwinąć od 6 tygodni do nawet roku czasu. Musimy pamiętać, że depresja poporodowa może prowadzić do myśli samobójczych - mówi psycholog Magda Orzechowska-Siara.

W akcje informacyjną włączyły się położne z oddziału ginekologii i położnictwa Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Każda mama otrzymuje ulotkę z danymi kontaktowymi Realizatora programu oraz inne niezbędne informacje na temat form pomocy w przypadku niepokojących symptomów pogorszenia stanu psychicznego.