kino

i

Autor: fot. UM Radom

Festiwale

Warsztaty, konkursy filmowe i kino "pod chmurką" W niedzielę rusza Festiwal "Kameralne Lato"

2024-07-05 10:17

Na jeden tydzień Radom zmieni się w stolicę kina. Wszystko za sprawą 17. edycji Festiwalu Kameralne Lato. Po raz kolejny będzie to okazja do spotkań młodych i doświadczonych twórców a także rozmów filmach i branży filmowej. Impreza potrwa przez tydzień.

Przez niemal dwie dekady festiwal "Kameralne Lato" ewaluował ze spotkań filmowych do festiwalu na który przyjeżdża młodzież z wielu krajów Europy. Zadaniem festiwalu jest pomóc rozwijać skrzydła młodym talentom, często absolwentom szkół filmowych a także tym, którzy stawiają pierwsze kroki jako twórcy filmu. Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY to okazja dla nieopierzonych filmowców, którzy nie ukończyli jeszcze 20. roku życia, do zobaczenia swojej twórczości na dużym ekranie i omówienia jej z widzami oraz zasiadającymi w jury reżyserami Piotrem Dylewskim i Alkiem Pietrzakiem oraz gwiazdą scen i ekranów Anną Muchą. Wprogramie KAMERALNEGO LATA tradycyjnie znalazł się także HYDE PARK. Konkurs Filmów Odrzutowych – jak zapowiada jego współorganizator Michał Grosiak – ma w tym roku zaskoczyć publiczność zgromadzoną w podwórku SEZAM-u jeszcze większą dawką humoru i jeszcze wyższym poziomem niż kiedykolwiek wcześniej. – Jednak zanim odepniemy wrotki, zapniemy pasy i pojedziemy bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa, jako pierwsi w Polsce zobaczymy 7-minutowy debiut reżyserski Zuzanny Grabowskiej. W premierowym pokazie udział weźmie twórczyni filmu oraz odtwórca głównej roli Paweł Domagała – zapowiada współorganizatorka konkursu, Marta Karnkowska.

Jednak kameralne lato to nie tylko spotkania młodych twórców z doświadczonymi filmowcami. To również spotkania dla miłośników dobrego filmu. Projekcje będą odbywać się w centrum miasta po zapadnięciu zmroku. Na placu przy fontannach Żeromskiego będzie można zobaczyć uwielbiane przez Polaków produkcje: „Czarna owca”, „Piłkarski poker” i „Chłopaki nie płaczą”. Swoje filmy zaprezentują osobiście Alek Pietrzak, Janusz Zaorski oraz Olaf Lubaszenko w towarzystwie Ani Muchy, ambasadorki festiwalu. Dla tych, którzy od mainstreamu wolą alternatywę, przygotowano też alternatywną plenerową propozycję. W Klubie Festiwalowym PaTaThai Radom pokazany zostanie kultowy offowy film „Że życie ma sens” z 2000 roku. Niezależne kino od zawsze było ważną częścią KAMERALNEGO LATA. Seans obrazu Grzegorza Lipca, nagrodzonego Wielkim Jantarem na festiwalu „Młodzi i Film”, bez wątpienia będzie tym, czego od festiwalu oczekują miłośnicy drapieżnego, bezkompromisowego i szczerego kina, kręconego przez prawdziwych pasjonatów X muzy. Tym bardziej, że po seansie z widzami spotka się sam Grzegorz Lipiec.

Gala Finałowa Festiwalu odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w dniu 13 lipca 2024 roku