zeromskiego

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

60 proc. radomskich przedsiębiorstw odczuło już kryzys. Firmy nie korzystają z pomocy miasta [AUDIO]

2020-06-01 15:06

60 procent radomskich firm odczuło spowolnienie związane z epidemią koronawirusa.​ Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Przemysłowo- Handlową w Radomiu. Większość firm blisko 80 procent skorzystało z pomocy zaproponowanej przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Mniejsze jest jednak zainteresowanie pomocą z miasta.

Izba Przemysłowo Handlowa w Radomiu w ramach akcji Antywirus Biznesu przeprowadził w połowie maja ankietę wśród radomskich przedsiębiorców. Wzięło w miej udział 144 firmy z całego miasta. Większość przedsiębiorców tj. 57,6 % ankietowanych przyznało, że ich kondycja znacznie się pogorszyła (spadek przychodów powyżej 25%). Z drugiej strony, ponad ¼ przedstawicieli firm ocenia, że ich sytuacja ekonomiczna jest dobra i prowadzą działalność bez większych problemów. Nieznaczna część ankietowanych zawiesiła swoją działalność - to firmy reprezentujące branże, którym zakazy związane z epidemią uniemożliwiły prowadzenie działalności gospodarczej. Żadna z firm, które brały udział w badaniu nie zgłosiła wniosku o upadłość ani nie wyrejestrowała działalności.

Z różnych propozycji wsparcia oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej skorzystało niemal 77 % ankietowanych przedsiębiorstw, z czego najwięcej bo ponad 75 procent firm wykorzystała możliwość zwolnienia ze składek ZUS, a niemal co trzecia złożyła wnioski o subwencje do PFR - mówi Łukasz Białczak Prezes Izby Przemysłowo Handlowej w Radomiu. - Dużym zainteresowaniem cieszy się również propozycja udzielenia pożyczki dla mikro przedsiębiorstw w kwocie 5 tys złotych.

Prawie 90% nie skorzystało z żadnych ulg proponowanych przez Gminę Miasta Radomia i inne samorządy regionu radomskiego. Wśród wszystkich przedstawionych przez władze rządowe i samorządowe form wsparcia, propozycje samorządu lokalnego dobrze oceniło tylko 5,6% przedsiębiorców.

Jedno pytanie w ankiecie pozostało pytaniem otwartym. Zapytaliśmy radomskich przedsiębiorców jaka pomoc była by dla nich najlepsza. Okazało się, że przedsiębiorcy chcieliby zamiast rozkładania podatków na raty i odraczania go w czasie - konkretnego umorzenia podatku. Chodzi tutaj przede wszystkim o podatek od nieruchomości - mówi Łukasz Białczak.

Przedsiębiorcy podkreślają, że należałoby znacząco ograniczyć biurokrację, po to, żeby skrócić czas oczekiwania na wsparcie finansowe.

Rozmowa z prezesem Izby Przemysłowo- Handlowej w Radomiu Łukaszem Białczakiem