Masaż serca, sztuczne oddychanie, bandażowanie - tego rodzaju czynności niedługo nie będą trudnością dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Ratownicy chcą przeszkolić 800 uczniów w 13 szkołach. Każdy kurs ma składać się z 6 godzin teorii i 10 praktyki. W programie jest ćwiczeni na fantomach czy defibrylatorach.
- Żyjemy w czasach, kiedy wiele osób w momencie wypadku biegnie z telefonem chcąc zrobić filmik czy zdjęcie i pochwalić się nimi w serwisach internetowych. My chcemy, żeby młodzi ludzie nie bali się podejść i pomóc drugiej osobie. Zapytać choćby co się stało i wezwać pomoc, czyli nas. Nadal wiele osób chciałoby pomóc, ale nie wie jak ma to zrobić. Pamiętajmy, że najważniejsza jest ta chwila po zdarzeniu, żeby jak najszybciej pomóc drugiemu człowiekowi. Młodzi ludzie sa zainteresowani czerpią od nas wiedzę i sami wychodzą z inicjatywą, żeby im coś pokazać - mówi prowadzący zajęcia w szkołach Sylwester Rdzanek ratownik medyczny.
Dziś pierwsze zajęcia odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24.
- Chcemy naszą młodzież uwrażliwić, nauczyć odpowiedzialności za siebie i innych, chcemy pokazać jak fachowo to zrobić. Dlatego cieszę się, że ten program możemy przeprowadzić w naszej szkole i mogą z niego korzystać nasi uczniowie- mówi Renata Bojarska dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu.
W sumie zajęcia odbędą się w 13 szkołach w Radomiu.