Apteka "Pod Białym Orłem" istniała od końca XVIII wieku. To właśnie tam radomianie biegli po pomoc w razie różnych dolegliwości, także w czasie epidemii, jakie np. w XIX wieku dotykały miasto i jego mieszkańców.
- Godło apteki „Orzeł Biały” zostało namalowane na suficie izby, a także na wszystkich naczyniach aptecznych. W 1851 roku aptekę wydzierżawił Andrzej Podworski, a później nabył ją na własność. W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy powstańcom. Po Powstaniu Styczniowym właściciel apteki otrzymał od gubernatora radomskiego nakaz usunięcia malowidła z sufitu oraz zniszczenia naczyń – później złagodzony - opowiada historię niezwykłego miejsca i symbolu Radomia historyk Adam Duszyk z Muzeum im. Malczewskeigo w Radomiu.
Apteka w latach 90-tych została sprywatyzowana a w 2013 roku - zamknięta. Jednak meble ocalały i trafiły do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Teraz przechodzą renowację. Będą częścią ekspozycji powstającego Muzeum Miasta Radomia. Kiedy je zobaczymy? Niestety na to jeszcze trzeba będzie poczekać. Niedawno po renowacji wróciła zabytkowa lada, kolejne meble i przedmioty stanowiące wyposażenie apteki, nadal są w renowacji.
Na jakim etapie są prace w budynkach, gdzie będzie się znajdowało Muzeum Miasta, czyli w kamienicach Gąski i Esterki na radomskim Rynku? Obecnie pracują tam ekipy remontowe. - Na grudzień zaplanowane zostały odbiory budynku. Opracowywana jest również dokumentacja przetargowa dla zadania, polegającego na opracowaniu aranżacji wystawy stałej, którą zwiedzający będą mogli oglądać w Muzeum Historii Radomia. Planowany termin ogłoszenia przetargu to styczeń. O szczegółach będziemy informować wkrótce - informuje Dagmara Gac, rzecznik placówki