Melodię skomponował ponad dekadę temu temu przez Zbigniew Woźny, kompozytor mieszkający w Białobrzegach. Okazją do tego była 470 rocznica powstania miasta a inicjatorem - jak przyznaje Zbigniew Woźny - białobrzeski regionalista Sławomir Ziemnicki. Hymn przez kilka lat był odtwarzany był z wieży kościoła. Teraz w 2020 roku - z okazji Narodowego Święta Niepodległości i 480 rocznicy nadania praw miejskich Białobrzegom - stał się główną atrakcją obchodów.
11 Listopada na Placu Zygmunta Starego, czyli białobrzeskim rynku, miało miejsce specjalne wykonanie hejnału. Utwór wykonali zawodowi artyści: Ewelina Dymowską – hejnalistka z Zamku Królewskiego z Komendy Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawa, chorąży Tomasz Nowakowski – pierwszy trębacz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Tomasz Ogorzałek – pierwszy trębacz Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach.
- W roku jubileuszu naszego miasta, przywracamy hejnałowi należne miejsce. Mam nadzieję, że hejnał doda splendoru naszemu miastu i gminie, i stanie się jedną z atrakcji Białobrzegów – mówi burmistrz Adam Bolek.
- Cieszę się, że jako placówka kultury mogliśmy uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu - dodał Andrzej Łukomski, dyrektor białobrzeskiego MGOKu
Jednak na środowej uroczystości nie kończy się kolejny rozdział w historii białobrzeskiego hejnału. Tak przynajmniej zapewniają włodarze miasta i działacze kultury. Sygnał ma być na stałe obecny w przestrzeni miasta. Będzie grany „na żywo” w samo południe z okna sali konferencyjnej ratusza w każdą niedzielę, święta oraz ważne wydarzenia i rocznice. Melodię będą wykonywać na trąbce, na zmianę, czterej muzycy Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach: Mieczysław Gutkiewicz, Przemysław Wieteska, Sebastian Pakuła i Tomasz Ogorzałek.