kody QR w Puszczy Kozienickiej

i

Autor: archiwum Nadleśnictwa Kozienice

Ciekawostka turystyczna w Puszczy Kozienickiej

2020-12-30 19:35

Po sylwestrowym pobycie w domu - wycieczka do lasu. Radomscy leśnicy przygotowują się na napływ turystów w długi styczniowy weekend. W Królewskich Źródłach zainstalowano specjalne słupy z kodami, które w połączeniu z aplikacją w telefonie komórkowym umożliwiają zwiedzanie bez przewodnika. Jak to działa i do czego służy?

​Słupki z kodami QR ustawiono w ramach programu projektu „Mazowieckie rezerwaty przyrody”. Jak podkreśla Edyta Nowicka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych to pilotażowy program, w miejscach ulubionych przez turystów, a jak wynika z badań przeprowadzanych od kilku lat, rezerwat Królewskie Źródła to najpopularniejsze miejsce wypoczynku w Puszczy Kozienickiej. Podobne słupy ustawiono też w rezerwacie "Krępiec" w Nadleśnictwie Zwoleń.

By skorzystać z kodów  należy mieć zainstalowaną aplikację mobilną „Mazowieckie rezerwaty przyrody”, która umożliwia sczytanie kodów QR. - To wirtualny przewodnik, wskazujący trasę zwiedzania, bo przecież na terenie rezerwatów nie wszędzie można się poruszać. Aplikacja zawiera też inne interesujące rozwiązania, przeznaczone dla użytkowników w różnym wieku jak; quizy czy gry - wyjaśnia Edyta Nowicka. Dodaje, że elektroniczne rozwiązanie będzie tym bardziej pomocne w czasie pandemii.

Słupy z kodami QR są ustawiane w 16 najbardziej popularnych rezerwatach Mazowsza, w ramach projektu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.