fabryka

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Co dalej z rewitalizacją dawnej siedziby Fabryki Broni

2022-04-12 14:29

Zapowiedzi w sprawie rewitalizacji Fabryki Broni padły 3 i pół roku temu, ale jak na razie żadne prace nie zostały wykonane. Władze miasta twierdzą, że Agencja Rozwoju Przemysłu chcę się ostatecznie wycofać z pomysłu rewitalizacji byłej fabryki i zaproponować inne rozwiązanie.

Przypomnijmy. Zapowiedzi dotyczące rewitalizacji Fabryki Broni padły podczas kampanii wyborczej jesienią 2018 roku. Rewitalizacja i remont dawnej Fabryki i Zakładów Metalowych miał wynieść 80 milionów złotych i być przeprowadzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Potem pojawiły się informacje, że budynek ma zostać wyburzony i w to miejsce powstać nowy. Jednak na to nie godzili się społecznicy. Rozpoczął się proces wpisania budynku do Rejestru Zabytków. Władze miasta przekazują, że Agencja nie jest zainteresowania inwestycją w Radomiu.

- Kilkanaście dni temu odbyło się w urzędzie z przedstawicielami ARP, na którym zakomunikowali, że budowa biurowca na miejscu Fabryki Broni z punktu widzenia biznesowego jest niezasadna i zawsze była niezasadna. Natomiast w momencie kiedy budynek jest objęty nadzorem konserwatorskim taka rewitalizacja nie wchodzi w grę. Przedstawiono nam alternatywną opcję związaną z utworzeniem spółki celowej. Miasto miało by wskazać grunt pod budowę biurowca w alternatywnej lokalizacji i Agencja mogłaby tam zbudować wielofunkcyjny biurowiec- wyjaśnia wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Sama Agencja Rozwoju Przemysłu przesłała oświadczenie dotyczące tej inwestycji.

Nikt z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. nie rozmawiał na ten temat z przedstawicielami miasta. Przedstawiciele spółki Operator ARP sp. z o.o. zaproponowali realizację Programu Fabryka dla Radomia analogicznie do projektów realizowanych we Włocławku, Elblągu i Stalowej Woli gdzie jednostki samorządu terytorialnego są udziałowcem spółki celowej. Pani Prezydent Katarzyna Kalinowska wyraziła zainteresowanie zaproponowaną formułą. ARP S.A. poszukuje najlepszego rozwiązania dla realizacji Programu Fabryka w Radomiu. Lokalizacja na terenie dawnej Fabryki Broni, przy ul. 1905 roku cały czas jest lokalizacją numer jeden w planach Agencji, choćby z tego względu, że jest to własność ARP S.A. ARP S.A. wskazuje równocześnie na potrzebę zminimalizowania ryzyka finansowego związanego z przedmiotową inwestycją poprzez znalezienie odpowiedniego modelu jej finansowania oraz modelu komercjalizacji budynku. ARP S.A. działa na zasadach rynkowych i zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych. Każda inwestycja musi posiadać ekonomicznie uzasadnioną podstawę.

Jak ustalił nasz reporter po świętach wielkanocnych ma odbyć się spotkanie władz miasta z przedstawicielami Agencji Rozwoju Przemysłu.