fabryka

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Co dalej z rewitalizacją siedziby Fabryki Broni w Radomiu ? [WIDEO]

2020-06-02 15:32

Co dalej z rewitalizacją Fabryki Broni? Były zapowiedzi jej remontu i utworzenia tam nowych- dobrze płatnych miejsc pracy. Radomski urząd pracy poinformował jednak, że projektant wycofał pozwolenie na budowę. Agencja Rozwoju Przemysłu zapewnia, że rewitalizacja będzie prowadzona.

Przypomnijmy. Rewitalizacja Fabryki Broni miała być prowadzona w ramach rządowego programu "Fabryka" zakładający rewitalizację miejsc poprzemysłowych. W nowym miejscu miały powstać nowoczesny biurowiec klasy A. To tutaj swoją siedzibę miałaby Polska Grupa Zbrojeniowa. Kosz remontu miałby wynieść 80 milionów złotych. W nowym miejscu pracę znalazłoby 2 tysiące radomian. Jak informuje wiceprezydent Katarzyna Kalinowska z magistratu wycofano jednak wniosek o pozwolenie na budowę.

- Taka postawa rodzi wiele pytań - mówi Katarzyna Kalinowska. - Sam projekt był bardzo pożądany na naszym rynku. Potrzebujemy i czekamy na nowoczesne przestrzenie biurowe. Ta postawa jest dość tajemnicza i  budzi wiele pytań i wątpliwości. Trzeba sobie jasno powiedzieć; pewne wątpliwości co do tej inwestycji pojawiały się już wcześniej. Chodzi tu o problem dotyczący ilości miejsc parkingowej wokół zrewitalizowanego obiektu. Udało nam się wypracować porozumienie, ale brakowało kogoś, kto mógłby to porozumienie podpisać.

O komentarz poprosiliśmy Agencję Rozwoju Przemysłu.

 - Jak informuje projektant, który posiada pełnomocnictwa ARP S.A. w zakresie procedowania dokumentacji, pierwotnie złożony projekt budowlany z wnioskiem o pozwolenie na budowę (złożony 9 marca 2020.) został wycofany z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, która wpłynęła w istotny sposób na realizowane prace i koordynację działań prowadzonych w ramach inwestycji - mówi Miłosz Marczuk rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu. - ARP w dalszym ciągu realizuje działania w zakresie zagospodarowania nieruchomości. Agencja prowadzi równocześnie działania mające na celu kompleksową analizę stanu technicznego budynku, w tym w szczególności stopnia zaolejenia stropów. Ponadto ARP planuje zlecić ekspertyzę dotyczącą gruntu pod kątem potencjalnego jego zanieczyszczenia oraz zakresu i kosztów rekultywacji gleby. Równocześnie pozyskujemy nieruchomości, które mają na celu zapewnienie optymalnego układu komunikacyjnego umożliwiającego obsługę ruchu samochodowego do i z terenu objętego planami inwestycyjnymi.

Agencja Rozwoju Przemysłu przypomina jednocześnie, że sprawa parkingu przy rewitalizowanym budynku nie została rozstrzygnięta, a sprawą zajmie się sąd administracyjny. 

Kiedy remont byłej siedziby Fabryki Broni w Radomiu?