urząd miejski

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Spore zainteresowanie pomocą miasta dla przedsiębiorców [AUDIO]

2020-06-02 15:01

Już 400 wniosków złożono w radomskim magistracie dotyczących wsparcia radomskich przedsiębiorców. Wszystko ma związek z pomocą w ramach programu Bezpieczne miejsca pracy. Chodzi o pomoc w trakcie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

Jak wynika z danych radomskiego urzędu miejskiego najwięcej, ponad 240 wniosków , dotyczy ulg w spłacie podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych. Wpłynęło też ponad 70 wniosków o ulgi w czynszach z tytułu najmu lokali lub dzierżawy gruntów należących do gminy. Ulgi takie proponuje nie tylko Miejski Zarząd Lokalami, ale także Administrator i MOSiR. Przedsiębiorcy korzystają też z oferty Wodociągów Miejskich i Radkomu, czyli z możliwości odroczenia płatności za wodę oraz zawieszenia realizacji usług i płatności za odbiór odpadów. Miasto wprowadziło także rozwiązania skierowane do restauratorów. W tym roku ogródki gastronomiczne mogą zajmować większą niż dotychczas powierzchnię, a opłata wynosi 1 grosz za metr kwadratowy.

- Tworząc pakiet „Bezpieczne miejsca pracy” wykorzystaliśmy praktycznie wszystkie możliwości jakie ma samorząd. Patrząc na liczbę wniosków, które już do nas trafiły, oceniamy że nasza propozycja wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, chociaż zdajemy też sobie sprawę, że niekiedy oczekiwania są większe. Wpływają na przykład wnioski o umorzenie bieżących rat podatku od nieruchomości. Tymczasem przepisy ordynacji podatkowej mówią jednoznacznie, że umorzyć można wyłącznie zaległości podatkowe. Płatność zobowiązań bieżących można natomiast odroczyć lub rozłożyć na raty - tłumaczy wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Jak już pisaliśmy swoją ankietę dotyczącą pomocy przygotowała Izba Przemysłowo- Handlowa. Wynika z niej, że informacja o pomocy miasta trafiła do 10 procent firm. Wyniki ankiety komentuje wiceprezydent Kalinowska.

- Mam wiele zastrzeżeń do metodologii tych badań - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. - Odpowiadający na pytania powinni mieć informacje dotyczącą przedmiotu tego badania. Powinni zostać poinformowani o tym co proponuje miasto, by mogli to ocenić. Moje wątpliwości budzi także ilość ankietowanych przedsiębiorców. W Radomiu jest ponad 22 tys. przedsiębiorstw, natomiast ankietę wypełniło 144 przedsiębiorców. W dużej mierze skorzystali z tego przedstawiciele małych i średnich firm, które nie wynajmują żadnych pomieszczeń od gminy i z tego pakietu nie mogą skorzystać. Nie braliśmy udziału w przygotowaniu tej ankiety. Gdybyśmy byli zaproszeni do współpracy to udałoby nam się przygotować dużo pełniejszą ankietę. Te badania nie są dla mnie miarodajne i dla mnie nic obiektywnego nie wynika.

Część wniosków dotyczących ulg podatkowych jest nie kompletna lub zawiera błędy. Dlatego Wydział Podatków Urzędu Miejskiego prosi przedsiębiorców o umieszczanie we wnioskach danych kontaktowych. To ułatwi poprawienie lub uzupełnienie dokumentów.

Rozmowa z Katarzyną Kalinowską o pomocy miasta dla przedsiębiorców