piec

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Czas rozpalić piec. Jak zrobić to bezpiecznie?

2020-10-14 15:25

Słupek rtęci poszedł w dół - wielu z nas przygotowuję się do rozpoczęcia sezonu grzewczego. Ot okres w którym straż pożarna w Radomiu notuje więcej zatruć czadem i pożarów. Podpowiadamy jak sprawić by uniknąć tego rodzaju zagrożeń

Przede wszystkim musimy pamiętać, że prawidłowa instalacja grzewcza musi być w pełni sprawna. Każdego rodzaju przeróbki, remonty należy wykonać pod odpowiednim nadzorem. Dotyczy to przede wszystkich piecyków gazowych. Przewody kominowe powinny być regularnie czyszczone i sprawdzane przez kominiarzy. 

- Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odległości urządzeń grzewczych od firan i innych materiałów łatwopalnych. Nie róbmy prowizorycznych podłączeń do instalacji elektrycznej - mówi Konrad Neska rzecznik radomskiej straży pożarnej. - Czad to największy cichy zabójca, bo jest bezbarwny, bezwonny, bardzo silnie trujący. Pierwsze objawy zatrucia to bóle i zawroty głowy, duszności. W przypadku ich wystąpienia przede wszystkim zapewnijmy dopływ świeżego powietrza. Otwieramy wtedy okna, drzwi i wzywamy służby ratownicze – mówi Konrad Neska, rzecznik prasowy KM PSP w Radomiu. - Warto również wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Są one ważne, gdy w mieszkaniu są osoby samotne i starsze. 

Według statystyk straży pożarnej każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu.